profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Wasza Galeria arrow Konkurs fotograficzny - PolonikiPolska kapliczka i pomnik Jana Pawła II w Carfin
25.07.2017.
Galeria
Galeria to Twoja przestrzeń wizualnego wyrazu. Tu znajdziesz Szkocję z wielu punktów widzenia. Oglądaj, oceniaj, dyskutuj. Pokaż nam co widziałeś. Zobacz, co widzieli inni.
Poprzednie zdjęcie
Pokaz slajdów: Start
Następne zdjęcie

Polska kapliczka i pomnik Jana Pawła II w Carfin

Polska kapliczka i pomnik Jana Pawła II w Carfin
Opis: Polska kapliczka Our Lady of Częstochowa i pomnik Jana Pawła II w szkockim sanktuarium w Carfin Nieopodal Motherwell leżącym w hrabstwie North Lanarkshire znajduje się niewielka miejscowość o nazwie Carfin. Polonia jest związana z tym miejscem od czasów II Wojny Światowej. Każdego roku od 71 lat w ostatnią niedzielę sierpnia mieszkający w Szkocji Polacy pielgrzymują do szkockiego sanktuarium w Carfin,aby się wspólnie modlić, bo czują tam polski pierwiastek,z którym wiąże się odległa historia. We wrześniu 1940 roku jako pierwsi do tego miejsca przybyli polscy żołnierze-pątnicy w mundurach wojskowych ze swoim biskupem polowym na czele -Józefem Gawliną w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.Była to pierwsza,polska-wówczas żołnierska pielgrzymka do tego miejsca,której tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego. W 1963 roku kard.Władysław Rubin poświęcił tam polską kapliczkę wg.projektu Tadeusza Zielińskiego. W roku 1982 Polacy w Szkocji wznieśli kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z Dzieciątkiem Jezus na dłoni i umieścili napis o treści: ,,MARYJO KRÓLOWO POLSKI POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ” z dopiskiem Our Lady of Częstochowa. Rewers kaplicy stanowi miniatura Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej,które jest duchową stolicą Polski. Związana z hrabstwem Lanarkshire od czasów II Wojny Światowej Polonia tworzyła każdego roku Wspólnotę Polską, dla której Carfin było i jest miejscem corocznych pielgrzymek,modlitw. Rok 2007 przyniósł kolejne wydarzenie, z którym związana jest Polonia przybywająca do Carfin. W dowód pamięci 25- lecia wizyty na ziemiach Szkocji Jana Pawła II obok polskiej kapliczki stanął pomnik papieża-Polaka, który odwiedzając w 1982 roku szkocką ziemię skierował do swoich rodaków następujące słowa:,,Nie jesteście emigrantami,ale przede wszystkim żywą częścią Polski, która nawet wyrwana z ojczystej gleby, nie przestała być sobą”. Pomnik Jana Pawła II jest pierwszym,wzniesionym na Wyspach Brytyjskich monumentem poświęconym papieżowi. Swego czasu w Carfin można też było spotkać i usłyszeć polonijny zespół pieśni i tańca o nazwie Rysy z Glasgow, który prezentował pokaz ludowych tańców polskich oraz przegląd pieśni. Chętnych, którzy zechcą odwiedzić to niezwykłe miejsce jakim jest Carfin Grotto dawniej upamiętniające tablicą pamiątkową też żołnierzy polskich,obecnie ukraińskich i litewskich zaprasza się do nieodpłatnej wizyty w tym miejscu w każdym dniu tygodnia o każdej porze. Adres: Carfin Lourdes Grotto St Francis Xavier Church Taylor Avenue,Carfin Motherwell ML1 5AJ Tel.01698-263-308 E-mail:info@carfin.org.uk Źródło; Do opisu historycznego prezentowanego Polonica wykorzystałam informacje udostępnione przez Polską Misję Katolicką autorstwa ks.Mariana Łękawy(częściowo)oraz własne wiadomości, które zebrałam na miejscu i relacje osób trzecich, które uczestniczyły w pielgrzymkach do tego miejsca.
Data: 01.03.2011 12:08
Wyświetlenia: 1083
Ocena:
(Głosów: 2)
Wymiary: 1024 x 768
Rozmiar pliku: 354,91 kB
Autor: Polonijka
Autor Komentarze
Aby dodać komentarz lub zdjęcie zaloguj się. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
DatsoGallery Multilingual By Datso.fr

Polecamy

falkirkWheelss.jpgOkoło 25 mil od Edynburga jadąc trasą M9 na wschód w kierunku Stirling, znajduje się Falkirk Wheel. Jedyny na świecie obrotowy podnośnik dla barek.

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl