profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Wasza Galeria arrow Konkurs fotograficzny - PolonikiPolska ,,Częstochowa" w szkockim Carfin
22.07.2017.
Galeria
Galeria to Twoja przestrzeń wizualnego wyrazu. Tu znajdziesz Szkocję z wielu punktów widzenia. Oglądaj, oceniaj, dyskutuj. Pokaż nam co widziałeś. Zobacz, co widzieli inni.
Poprzednie zdjęcie
Pokaz slajdów: Start
Następne zdjęcie

Polska ,,Częstochowa" w szkockim Carfin

Polska ,,Częstochowa" w szkockim Carfin
Opis: Polska kapliczka Our Lady of Częstochowa i pomnik Jana Pawła II w szkockim sanktuarium w Carfin Nieopodal Motherwell leżącym w hrabstwie North Lanarkshire znajduje się niewielka miejscowość o nazwie Carfin. Polonia jest związana z tym miejscem od czasów II Wojny Światowej. Każdego roku od 71 lat w ostatnią niedzielę sierpnia mieszkający w Szkocji Polacy pielgrzymują do szkockiego sanktuarium w Carfin,aby się wspólnie modlić, bo czują tam polski pierwiastek,z którym wiąże się odległa historia. We wrześniu 1940 roku jako pierwsi do tego miejsca przybyli polscy żołnierze-pątnicy w mundurach wojskowych ze swoim biskupem polowym na czele -Józefem Gawliną w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.Była to pierwsza,polska-wówczas żołnierska pielgrzymka do tego miejsca,której tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego. W 1963 roku kard.Władysław Rubin poświęcił tam polską kapliczkę wg.projektu Tadeusza Zielińskiego. W roku 1982 Polacy w Szkocji wznieśli kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z Dzieciątkiem Jezus na dłoni i umieścili napis o treści: ,,MARYJO KRÓLOWO POLSKI POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ” z dopiskiem Our Lady of Częstochowa. Rewers kaplicy stanowi miniatura Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej,które jest duchową stolicą Polski. Związana z hrabstwem Lanarkshire od czasów II Wojny Światowej Polonia tworzyła każdego roku Wspólnotę Polską, dla której Carfin było i jest miejscem corocznych pielgrzymek,modlitw. Rok 2007 przyniósł kolejne wydarzenie, z którym związana jest Polonia przybywająca do Carfin. W dowód pamięci 25- lecia wizyty na ziemiach Szkocji Jana Pawła II obok polskiej kapliczki stanął pomnik papieża-Polaka, który odwiedzając w 1982 roku szkocką ziemię skierował do swoich rodaków następujące słowa:,,Nie jesteście emigrantami,ale przede wszystkim żywą częścią Polski, która nawet wyrwana z ojczystej gleby, nie przestała być sobą”. Pomnik Jana Pawła II jest pierwszym,wzniesionym na Wyspach Brytyjskich monumentem poświęconym papieżowi. Swego czasu w Carfin można też było spotkać i usłyszeć polonijny zespół pieśni i tańca o nazwie Rysy z Glasgow, który prezentował pokaz ludowych tańców polskich oraz przegląd pieśni. Chętnych, którzy zechcą odwiedzić to niezwykłe miejsce jakim jest Carfin Grotto dawniej upamiętniające tablicą pamiątkową też żołnierzy polskich,obecnie ukraińskich i litewskich zaprasza się do nieodpłatnej wizyty w tym miejscu w każdym dniu tygodnia o każdej porze. Adres: Carfin Lourdes Grotto St Francis Xavier Church Taylor Avenue,Carfin Motherwell ML1 5AJ Tel.01698-263-308 E-mail:info@carfin.org.uk Źródło; Do opisu historycznego prezentowanego Polonica wykorzystałam informacje udostępnione przez Polską Misję Katolicką autorstwa ks.Mariana Łękawy(częściowo)oraz własne wiadomości, które zebrałam na miejscu i relacje osób trzecich, które uczestniczyły w pielgrzymkach do tego miejsca.
Data: 01.03.2011 12:09
Wyświetlenia: 1275
Ocena:
(Głosów: 2)
Wymiary: 768 x 1024
Rozmiar pliku: 281,30 kB
Autor: Polonijka
Autor Komentarze
Aby dodać komentarz lub zdjęcie zaloguj się. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
DatsoGallery Multilingual By Datso.fr

Polecamy

ikonka1.jpgWzbudzają ciekawość z co najmniej trzech powodów: po pierwsze nie często widzi się w stolicy Szkocji inne niż szare budowle z kamienia, po drugie ich architektura jest wyraźnie różna od otoczenia i po trzecie prowokują do zadania sobie pytania co w nich było ?
Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl