profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Wasza Galeria arrow Konkurs fotograficzny - Poloniki4/10 Kazimierz Durkacz
20.07.2017.
Galeria
Galeria to Twoja przestrzeń wizualnego wyrazu. Tu znajdziesz Szkocję z wielu punktów widzenia. Oglądaj, oceniaj, dyskutuj. Pokaż nam co widziałeś. Zobacz, co widzieli inni.
Poprzednie zdjęcie
Pokaz slajdów: Start
Następne zdjęcie

4/10 Kazimierz Durkacz

4/10 Kazimierz Durkacz
Opis: Urodził się w 1919 r. w Drohobyczu. Wojna zastała go we Lwowie, gdzie był w trakcie trzeciego roku studiów medycznych. Tuż przed jej rozpoczęciem wstąpił do Polskiej Obrony Narodowej. Po ataku Związku Radzieckiego na Polskę jego oddział został wycofany na Węgry, skąd przez Jugosławię trafił do Francji do obozu pod Reims. We francuskim mundurze sprzed pierwszej wojny światowej oraz z karabinem starszym od niego samego, wcielony do 10 Brygady Kawalerii Pancernej (pod dowództwem gen. Maczka) miał wraz z kolegami bronić kraju przed Hitlerem. Dopiero po przeniesieniu do Paryża wszystkim żołnierzom przydzielono najnowszy sprzęt, który jednak na niewiele się zdał z powodu braku zaopatrzenia w benzynę. Generał wydał rozkaz wycofania się na południe Francji, gdzie na polskich żołnierzy czekały już okręty mające zawieźć ich do Wielkiej Brytanii. Kolejne miesiące spędzili oni w Arbroath wypatrując z brzegu inwazji wojsk niemieckich. W 1941 roku pan Kazimierz otrzymał rozkaz stawienia się w Edynburgu. Dopiero na miejscu dowiedział się, że przy lokalnym uniwersytecie została utworzona Polska Szkoła Medycyny, której został Prof. Antoni Jurasz z Ponania. Tam pan Kazimierz miał kontynuować rozpoczęte w Polsce studia pod opieką docenta Tomaszewskiego, który pomagał studentom nie znającym jeszcze języka angielskiego. Po ukończeniu studiów pan Kazimierz kontynuował pracę w Szkole do 1949 r. jako wykładowca. Następnie po ukończeniu specjalizacji stomatologicznej pracował w Edynburgu jako dentysta aż do emerytury.
Data: 21.04.2011 02:08
Wyświetlenia: 1296
Ocena:
(Głosów: 9)
Wymiary: 700 x 700
Rozmiar pliku: 260,46 kB
Autor: radekone
Autor Komentarze
jarucha
Komentarz dodany: 21.04.2011 15:50

Polish School of Medicine rulez!

Aby dodać komentarz lub zdjęcie zaloguj się. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
DatsoGallery Multilingual By Datso.fr

Polecamy

Arbroath jest niewielkim miasteczkiem portowym. Jednak jak na swój skromny rozmiar ma wielkie znaczenie historyczne. Stało sie to dzięki Deklaracji Z Arborath....

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl