profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi
Znajdujesz się w Start arrow Blogi
23.07.2017.blogger » lakoma
www » edinburgh.com.pl/blog/lakoma

Odkrywanie Kaledonii

Posty napisane między październikiem 2006 a lutym 2010. Niektóre ukazały się już wcześniej na innych blogach, niektóre w polonijnej prasie. Niektóre zostały napisane od nowa, na potrzeby tego miejsca. Wszystkie są o moim odkrywaniu Szkocji. Jej historii i teraźniejszości. Języka i ludzi. Zapachów i smaków.

Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 1, 31.10.2011

... czyli National Novel Writing Month. Jest to doroczny internetowy projekt kreatywnego pisania, a polega na tym, żeby napisać w miesiąc 50 tysięcy słów (czyli tyle, ile przeciętnie liczy powieść - np. Wielki Gatsby albo Nowy wspaniały świat). Nie musi to być skończona, ostateczna wersja powieści. Ważne, żeby napisać nie mniej niż 50 tysięcy słów (1667 słów dziennie).

Żeby wziąć udział w NaNoWriMo trzeba się zarejestrować tu. Uwaga - można pisać w dowolnym języku! Jedynym...

Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 6, 12.10.2011

Do wygrania Kindle :)

Należy zgadnąć jakie to książki po początkach (a proste to jest, jak parasol, mówi Wam to Kierowniczka).

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 7, 06.10.2011

... wędruje do rąk szwedzkiego poety Tomasa Tranströmera, który był na szortliście od dobrych paru lat. Uff, nie Bob Dylan ;)

Wiersze Noblisty: tu...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 15, 16.09.2011

Justyna Bargielska za "Obsoletki",Joanna Bator za "Chmurdalię",Ignacy Karpowicz za "Balladyny i romanse",Wojciech Nowicki za "Dno oka. Eseje o fotografii",Sławomir Mrożek za pierwszy tom "Dziennika",Marian Pilot za "Pióropusz",Andrzej Stasiuk za "Dziennik pisany później".

 

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 0, 24.08.2011

112 lat temu urodził się argentyński pisarz i poeta, Jorge Luis Borges , autor między innymi zbioru opowiadań zatytułowanego Alef.

 

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 9, 19.07.2011

Przeczytajcie sobie artykuł w Guardianie zatytułowany Famous for the wrong book , którego autor wysnuwa tezę, że czasem nasłynniejsze książki to wcale nie są najlepsze książki danego pisarza. Zgadzam się w 100% w kwestii Voneguta - Kocia Kołyska jest milion razy lepsza niż Rzeźnia numer 5 i Jeanette Winterson - Pomarańcze są nudne jak flaki z olejem, Płeć wiśni fantastyczna - polecam.

Poza podanymi w tekście ktoś zna jeszcze jakieś przykłady?

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 7, 15.07.2011

Przy okazji dziennikowego konkursu oprócz tego, że popełniłam była tekst o głosach, to mnie nachodzą refleksje, jak to na tych Wyspach mi na początku było, co mnie zaskoczyło, a czemu już się zupełnie nie dziwię, po tych sześciu latach z małą górką.

Właściwie to niczemu się nie dziwię, jak to Horacy zalecał. Nie przesadzałabym, że znam Szkocję (i całe Zjednoczone Królestwo) jak własną kieszeń i że jestem stuprocentowo za pan brat ze szkockością. Wciąż się jeszcze...

Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 4, 12.05.2011

A to jeszcze trochę pospamuje w nadziei na jakąś dyskusję :)

Justyna Bargielska, "Obsoletki"Marian Pilot, ''Pióropusz''Jacek Bocheński, "Antyk po antyku"Dariusz Czaja, "Gdzieś dalej, gdzie indziej"Joanna Lech, "Nawroty"Ignacy Karpowicz, "Balladyny i romanse"Ewa Lipska, "Pogłos"Sławomir Mrożek, Dziennik tom 1, 1962-1969Michał Głowiński, "Kręgi obcości"Wojciech Górecki, "Toast za przodków"Tomasz...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 3, 12.05.2011

Powyższy tytuł to reklama kursu kreatywnego pisania, którą znalazłam kiedyś na swojej poczcie. Poniżej natomiast link do artykułu z Guardiana o tym, czy kreatywnego pisania można nauczyć na kursach:

Can you teach creative writing?

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 1, 11.04.2011

Pod koniec lat 80 podczas pracy nad swoją kolejną płytą (zatytułowaną później The Sensual World) Kate Bush napisała melodię do fragmentu monologu Molly Bloom z Ulissesa Jamesa Joyce'a (fragmentu zaczynającego się od słów: Najpierw wyjęłam sobie z ust kawałek ciasta z kminkiem...). Nie pierwszy raz Kate inspirowała się literaturą przy pisaniu piosenek, wspomnieć wystarczy chociażby Wuthering Heights (na podstawie Wichrowych Wzgórz Emily Bronte) czy Cloudbusting (A Book...

Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 4, 09.04.2011

 JankoCo za książka. Gosia podrzuciła mi ją zapewne z góry wiedząc, że jak przeczytam jedno z pierwszych zdań o stukaniu obcasami, to nie będę mogła się oprzeć. I nie mogłam. Porzuciłam Martina Amisa i poświęciłam czytelnicze minuty Dziewczynie.

 

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 8, 15.03.2011

 Sofi Oksanen to współczesna pisarka fińska (moja rówieśniczka), córka Fina i Estonki, absolwentka teatrologii, nagrodzona najbardziej prestiżową fińska nagrodą literacką Finlandia i nagrodą im. Johana Runeberga, a także wybrana osobowością roku 2009 w Estonii.

Jej powieść Oczyszczenie (Puhdistus ), wydana...

Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 6, 17.02.2011

Jak donosi  Fejs, nasz kolega-blogger z Aberdeen, Biszop (niektórym znany osobiście) właśnie zgarnął trzy nagrody za swojego bloga Zapiski z Granitowego Miasta w konkursie Onetu na Bloga Roku 2010.

Gratuluję w imieniu swoim, a nie wątpię, że uzytkownicy portalu i członkowie Salonu dołączą gratulacje w komentarzach :)

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 0, 24.10.2010

Parę miesięcy temu na angielską wersję mojego bloga trafił Mark, student kreatywnego pisania na Napierze. Zajrzałam na jego bloga i wsiąkłam, bo jest świetny.

Dziś Mark (korzystając z sugestii na jeszcze innym blogu) proponuje napisanie opowiadania kryminalnego, wykorzystując w tytule tytuł jednej z piosenek The Ramones (w moim gospodarstwie domowym zaowocowało to sentymentalnym aaaach, jako, że Pan Domu we wczesnej młodości nie tylko był posiadaczem kurtki-ramoneski).

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 35, 07.10.2010

Brytyjski poeta Ted Hughes, od roku 1984 do swojej smierci w 1998 Poet Laureate (czyli nadworny poeta krolowej) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych poetow swojego pokolenia. W popkulturowej swiadomosci czytelnikow (szczegolnie w Stanach) zapisal sie jednak glownie jako maz amerykanskiej poetki Sylvii Plath (powiesc Szklany Klosz, tomy wierszy: Ariel, Kolos), przez wielu fanow jej tworczosci obwiniany za jej samobojcza smierc w 1963 roku.

 

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 2, 17.09.2010

Ucichło znów i wszyscy żwawo piszą, to może dla rozruszania towarzystwa się pochwalę. Expatica kolejny raz mnie przedrukowała, tym razem wrzucili na tapetę post poważniejszy, o języku. 

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 6, 28.07.2010

Tymczasowość. Mówią, że to najważniejsza cecha emigracji. Wszystko jest takie tymczasowe. Kariera (szczególnie, jeśli na początku ogranicza się do niewymagających żadnych kwalifikacji zajęć). Mieszkanie (wynajęte, bo na swoje nie stać, albo na swoje zbieramy, ale w Polsce). Związki (niezliczona ilość związków, które się rozpadły tu, albo między tu a tam, przypadkowe związki między tu, tam, a jeszcze gdzieś indziej)... Nie wiem, czy gdziekolwiek indziej jest mniej...

Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 1, 21.07.2010

W świetnym filmie Il Postino tytułowy bohater, Mario nagrywa dla Pablo Nerudy odgłosy życia we włoskiej wiosce, w której Neruda spędził jakiś czas na wygnaniu. Mario nagrywa odgłosy zupełnie codzienne jak plusk zarzucanych sieci rybackich, te bardziej niezwykłe jak bicie serca swego nienarodzonego syna i te zupełnie nie do wiary - jak nocną ciszę pod rozgwieżdżonym niebem. Odgłosy, które towarzyszą nam niemal codziennie, a które tak łatwo zapomnieć. Gdyby ktoś chciał...

Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 2, 04.06.2010

Pochwalę się blogowej społeczności - mój trochę niepoważny post o oszczędzaniu na emigracji ukazał sie dziś na anglojęzycznym emigracyjnym portalu ExpaticaUK.

 

...
Dodane przez: lakoma, Komentarzy: 3, 12.05.2010

To tak w nawiazaniu do postu Kaprikorna o ksiazkach i do naszej dyskusji o petycji do BBC w sprawie filmu Katyn. Dostalam dzis maila od Amazona - i oto, co maja w ofercie - oczywiscie, jak pogrzebac, to maja znacznie wiecej.

...
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»