profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Przewodnik arrow Barony Castle i Polish Map of Scotland
24.07.2017.
Barony Castle i Polish Map of Scotland Drukuj Email
07.05.2010.

Polska w Szkocji, Szkocja w Szkocji - czyli Barony Castle.

Około 30 mil na południe od Edynburga,  w okolicach miejscowości Peebles zaczyna się region Szkocji nazywany Borders. Peebles jest małym miasteczkiem z kilkoma ciekawymi kościołami, ruinami, rzeką i świetną włoską restauracją. Dużo ciekawsze do samego Peebles zdają się jednak jego okolice. To teren pełen malowniczych szlaków spacerowych, wzgórz, pałac, lasów. Jedną z ciekawszych atrakcji w okolicach jest Great Polish Map of Scotland przy Barony Castle.

Kilka mil na północ od Peebles znajduje się wioska Eddleston, a przy niej Barony Castle. Z zamkiem tym łączy się niesamowita historia związana ze stacjonującym tu podczas II Wojny Światowej polskim wojskiem.


Ale zacznijmy od początku. Barony Castle nie jest, jak sugeruje to nazwa, zamkiem. Nie ma żadnych cech architektury obronnej. Barony Castle jest raczej pałacem, podmiejską rezydencją. Został wybudowany w XVI wieku w dobie renesansu.
Renesans nie był bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, w której aż do XX wieku silne były wpływy gotyku. Barony Castle jest wyjątkiem, gdyż jest właśnie jak najbardziej renesansowy. Elewacja wejściowa ma symetryczną kompozycję z równomiernie rozmieszczonymi dużymi oknami, centralnym wejściem. Dwie wieże zwieńczonymi fantazyjnie wygiętymi hełmami i prosty dach z lukarnami dopełnia centralny układ. Ze względu na swoją elegancką, pokrytą białym tynkiem, bryłę Barony Castle wyróżnia się spośród setek innych brutalnych, kamiennych rezydencji w Szkocji.
Na obszarze rezydencji znajduje się 25 akrów ogrodów, z ciekiem wodnym, mostkiem, młyńskim kołem oraz… wielką trójwymiarową, odlaną z betonu, mapą Szkocji.

Bardziej uważni zwrócą uwagę na detal wspomnianych lukarn. Są to białe orły na czerwonym tle do złudzenia przypominające polskie godło. Nie jest to przypadek…
Polska historia tego miejsca zaczęła się podczas drugiej wojny światowej. Barony Castle był główną kwaterą 10 Armoured Cavalry Brigade generała Stanisława Maczka. W tym miejscu tworzono plany obrony Szkocji przed potencjalnym atakiem z Norwegii. Aby ułatwić sobie zadanie, żołnierze wykonali w pałacowym ogrodzie kilkunastometrową mapę Szkocji, na której rozstawiali modele jednostek wojskowych. Było to narzędzie strategiczne.
Wojną się skończyła. Mapa i polskie wojska już nie były potrzebne i zniknęły z pałacowych ogrodów.

Polska wróciła do Barony Castle w latach 60-tych. Wtedy to Jan Tomasik, jeden z byłych żołnierzy Maczka, a wtedy właściciel kilku edynburskich hoteli, kupił posiadłość i zatrudnił swojego generała. W tym okresie (ponoć) pojawiły się wspomniane polskie orły nad lukarnami.  Jan Tomasik  w roku 1974 zlecił grupie naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego rekonstrukcję mapy wybudowanej podczas wojny. Tym razem miała być wykonana jako trójwymiarowy, betonowy model Szkocji z płynącymi rzekami i wypełnionymi wodą jeziorami. Rok później powstała Great Polish Map of Scotland: niesamowite i wyjątkowe dzieło kartograficzne, będące równocześnie rzeźbą i dziełem architektury krajobrazu.

Mapa wykonana była w skali 1:10 000. Płynące rzeki wśród gór Szkocji, tafle jezior połyskujące w większych dolinach, całość otoczona ‘prawdziwym’ morzem... a wszystko to z prawdziwą inżynieryjną i kartograficzną dokładnością. Great Polish Map of Scotland była swoistym pomnikiem polskiego wojska pracującego dla dobra Szkocji i równocześnie dodawała uroku otaczającym ją ogrodom.
(szczegółowa historia kwatery Generała Maczka oraz Great Polish Map of Scotland tutaj)

Barony Castle po latach zmienił właściciela. Teraz jest luksusowym hotelem ze współczesnymi wnętrzami. Przez wszystkie  te lata mapa była zasypywana kolejnymi warstwami liści, by w końcu zostać zapomniana. Na szczęście na początku XX wieku została ‘odkryta’ przypadkiem przez kilku miejscowych fascynatów. Mapę oczyszczono by można była ją znowu podziwiać. Niestety lata zaniedbań zniszczyły całą instalacje wodną i tragicznie odcisnęły piętno na całej konstrukcji.
Kilka lat zajęło przygotowanie planu odratowania tego dzieła. Ostatecznie pod koniec kwietnia 2010 r. powstała 'Mapa Scotland' - organizacja mająca na celu odbudowę mapy. (więcej informacji o organizacji tutaj)

Barony Castle jest świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę. Ogrody, mapa i jej okolice a także sama rezydencja wraz z hotelową restauracją z powodzeniem zapełnią spokojny sobotni dzień. Dla bardziej wymagających istnieje możliwość wykorzystania okolicznych szlaków spacerowych, spływów kajakowych czy... łowienia łososia.

Informacje:
Ogrody pałacowe oraz Great Polish Map of Scotland są ogólnodostępne dla publiczności.
Dojazd: autobus 62 firmy First z Waterloo Place w Edynburgu.
Adres: the de Vere Barony Castle Hotel, Eddleston, EH45 8QW
Informacje o organizacji: Mapa Scotland: The campaign to restore General Maczek’s Great Polish Map of Scotland tutaj.

 

1.
great polish map of scotland barony castle (10).jpg
2.
great polish map of scotland barony castle (11).jpg
3.
great polish map of scotland barony castle (15).jpg
4.
great polish map of scotland barony castle (16).jpg
5.
great polish map of scotland barony castle (17).jpg
6.
great polish map of scotland barony castle (18).jpg
7.
great polish map of scotland barony castle (19).jpg
8.
great polish map of scotland barony castle (20).jpg
9.
great polish map of scotland barony castle (21).jpg
10.
great polish map of scotland barony castle (22).jpg
11.
great polish map of scotland barony castle (8).jpg
12.
great polish map of scotland barony castle (9).jpg

 

Tekst i foto: Jaromir Gąsiorek

GREAT POLISH MAP OF SCOTLAND MAPA SZKOCJI GENERAŁ MACZEK BARONY CASTLE TURYSTYKA

Zmieniony ( 24.11.2012. )
 
następny artykuł »

Polecamy

Na początku był piasek... (Twierdzi sie, że w XVII ów  piasek nieistniejącego jeszcze Portobello były świadkiem spotkania Oliver Cromwell'a i przywódców Szkockiej Armii Króleweskiej. - ale to juz inna historia...).

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl