profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Artykuły arrow Przepis na bliskość w związku
26.07.2017.
Przepis na bliskość w związku Drukuj Email
07.04.2013.

Jesteśmy parą od 8 lat. Wszystko było dobrze, kochaliśmy się i nie widzieliśmy świata poza sobą. Było tak do czasu, kiedy pojawił się kryzys w naszym związku. Brakuje bliskości i intymności...

Jako psychoterapeuta spotykając się z parami często słysze podobne słowa na wstępie rozmowy. W każdym związku pojawia się nieunikniony konflikt, który dotyczy wzajemnej bliskości i potrzeby odrębności. Każda z par musi ustalić, często w kłótniach i sporach obszary wspólne i odrębne. Nie pomaga tu pewien rodzaj zazdrości, braku samodzielności, nie wyobrażania sobie życia bez tej drugiej osoby.

Chcemy często MIEĆ blisko siebie tą drugą osobę. Tą która nas rozumie i my rozumiemy ją, której możemy powierzyć nasze tajemnice, której możemy sie pożalić i „wysmarkać” w rękaw jak czujemy się zagubieni. Posiadać kogoś z kim przeżyjemy ekscytacje, uniesienia, radości i sensacje codziennego życia. Jednocześnie posiadamy swój świat, świat którego nie pokazujemy nikomu i nie wpuszczamy tam pod żadnym pozorem. To pokój pełen tajemnic, grzeszków, przewinień, lęków, obaw, naiwnych (w naszym przekonaniu) marzeń, dziwactw, sprośności i trosk. Posiadamy potrzebę zachowania tego w tajemnicy.

Każdy z nas różnie definiuje bliskość. Są jej różne oblicza: intymność, bliskość fizyczna, bliskość emocjonalna, rozumienie się, bliskość duchowa. Jak ją zbudować? Podchodząc do drugiego człowieka bez oczekiwań. Kiedy rozwijamy w sobie ciekawość i wrażliwość na tą drugą osobę. Przyda się też szczypta otwartości i autentyczności. Nie możemy też zakładać, że wyjdzie z tego konkretny produkt, zaplanowany już od dawna i oczekiwany. Bliskość, związek nie lubi przepisów naszych babek, facebookowych porad i recept. To tworzy się na naszych oczach i w nas. To magia, a nie przepis na bigos.

Wydaje się naturalnym, żeby budowanie bliskości w związku dotyczyło mówienia o swoich potrzebach i pragnieniach emocjonalnych. To nie takie trudne może być, jeśli założymy, że każdy z nas ma podobne pragnienia. Czemu to to taki prosty przepis, jak na zrobienie herbaty, a nie wychodzi? Bo zaczynamy rozwijac przed drugą osobą nie listę pragnień i potrzeb a OCZEKIWAŃ. Często się nam mylą te listy. Katastrofą było by na ważnym egzaminie pomylić ściągi i przepisać odpowiedź zupełnie na inne pytanie (swoją drogą nie namawiam to takich praktyk). Katastrofą też musi się zakończyć pomylenie listy pragnień i potrzeb z oczekiwaniami. Przedstawiamy wtedy dłłłłłuuuuuggggiiiiiiii spis czego my tylko chcemy i JA podnosimy do potęgi.  Nie ma tu mowy o TY, a wiec i nie ma mowy o MY.

Na ogół jest tak, że bojący się bliskości, intuicyjnie szukają podobnego partnera. To są bardzo trwałe i wierne sobie związki. Dużą trwałościa wykazują się też związki wiecznie szukających i pragnących. W trudniejszym jednak położeniu są pary, gdzie nasilenie potrzeby bliskości mocno różni partnerów, przy czym nie zawsze są oni tego w pełni świadomi. Tu na „ratunek” często przychodzą dzieci, które mają jakieś kłopoty, problemy zdrowotne. Ratunkiem w takim związku są niejednokrotnie też problemy zdrowotne (np. migreny, bóle), uzależnienia. Te nieszczęścia są niejako regulatorami bliskości/dystansu między partnerami. Związkowi grozi niebezpieczeństwo rozpadu, ponieważ on i ona nie zdobyli się na otwartość w tej kwestii i ustalenie reguł funkcjonowania w związku.

Każdy związek może się popsuć i może zabraknąć paliwa. Od nas zależy czy chcemy coś naprawić, zatankować na dalszą drogę... Jest też pomoc drogowa (psychoterapeuci).

Mirosław Błoniarz

Zapraszam na comiesięczny cykl bezpłatnych spotkań dyskusyjnych pt. JA+TY=MY, które odbywają się w Restauracji - Galerii Yellow Bench z psychoterapeutami z Centrum Feniks w Edynburgu. Dokładne tematy i terminy spotkań na www.feniks.org.uk oraz na stronach Kawiarni i Centrum na facebooku.

 

Najbliższe spotkanie będzie 29 kwietnia 2013 (poniedziałek) o godzinie 18.30

 

Adres:             Restauracja - Galeria Yellow Bench

                        31 Crighton Place (Leith Walk),

                        EH7 4NY, Edinburgh

 Dojazd autobusami: Lothian Buses: 7, 10, 11, 12, 14, 16, 22, 25

 

 

Zmieniony ( 07.04.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Stirling jest znaczącym ośrodkiem w dziejach Szkocji. Historia miasta jest bogata w legendy i podania. Postaci takie jak William Wallace'a (bohatera filmu Brave Heart) czy Robert The Bruce...

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl