profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Artykuły arrow Przejazdy promem z Szkocji na urlop lub weekend
26.07.2017.
Przejazdy promem z Szkocji na urlop lub weekend Drukuj Email
21.04.2013.

Przejazdy promem z Szkocji na urlop lub weekend Promy dla wielu z nas wciąż są nieodkrytym środkiem transportu, a szkoda, bo oprócz zwykłego przemieszczenia się z portu do portu, mogą dostarczyć wielu ciekawych wrażeń.

Szkockie wybrzeże posiada wiele portów. Te mniejsze zazwyczaj obsługują promy pływające do szkockich wysp, jak np. Gills Bay i Scrabster na północnym wybrzeżu są punktem wypadowym na Orkady z przewoźnikami Pentland Ferries lub Northlink. Natomiast z portu Oban na zachodnim wybrzeżu można zabrać prom na malownicze Hebrydy z operatorem Caledonian MacBrayne.

Większe porty zapewniają międzynarodowe przeprawy. Z Troon, ok. 56km na południowy zachód od Glasgow, kursują promy P&O Ferries do Larne w Irlandii Północnej. Rejs trwa ok. 2h i 15 min. Z pobliskiego Cairnryan można udać się również w dwugodzinny rejs do Belfastu ze Stena Line. Jest to fajna propozycja na spędzenie weekendu na wyspie Irlandia. Warto wspomnieć też o połączeniach promowych Northlink z Aberdeen na Szetlandy i Orkady. Te przeprawy na odlegle wyspy trwają co najmniej 6 godzin do Kirkwall na Orkadach, a z Kirkwall do Lerwick na Szetlandach mamy kolejne 6-7h. Najszybciej na Orkady dostaniemy się z portu Gills Bay, bo aż w 1 godzinę.

Bez względu gdzie mieszkacie w Szkocji zawsze możecie się wybrać w krótką weekendową morską podróż na pobliską wyspę.

W przypadku wyjazdów na urlop samochodem do Polski do niedawna Port Rosyth przy Edynburgu oferował rejsy do Zeebrugge w Belgii. Obecnie ta trasa promowa jest otwarta wyłącznie dla pojazdów frachtowych. Alternatywnie możemy zabrać prom z Newcastle/ North Shields do Amsterdamu/ Ijmuiden. Przeprawa z DFDS Seaways trwa ok. 15h i 30min. Dla tych, którym może to wydawać się za długo z Hull do Rotterdamu płynie się już tylko ok.11h.

Ogólnie przeprawa promowa daje większy komfort podroży przez większą przestrzeń w porównaniu z samolotem i różne udogodnienia na pokładzie. Im dłuższym rejs, tym więcej sklepów, barów i restauracji na pokładzie. Krajobraz oglądany jest również z innej perspektywy. Z pokładu statku będziemy obserwować oddalający się ląd, fale lub faunę morską. Z promów Pentland Ferries na trasie Gills Bay - St Margarets Hope Orkady można. m.in. zobaczyć: foki, ptaki morskie, wieloryby oraz zjawisko prądu wirowego.

Poza tym sama droga do portu i zatrzymywanie się przy ciekawych miejscach na trasie zrobi z naszej wyprawy istną wycieczkę krajoznawczą. Warto zatem przed wyjazdem z domu zorientować się, czy po drodze do portu można zobaczyć coś ciekawego. Na przykład w pobliżu Scrabster znajdują się interesujące formacje skalne uformowane przez wodę morską jak Old Man of Hoy (137 m z czerwonego piaskowca).

Ceny na opisane wspomniane powyżej tarasy promowe z Szkocji można sprawdzić na stronach Aferry.pl

Anna Bierla

Zmieniony ( 21.04.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Stirling jest znaczącym ośrodkiem w dziejach Szkocji. Historia miasta jest bogata w legendy i podania. Postaci takie jak William Wallace'a (bohatera filmu Brave Heart) czy Robert The Bruce...

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl