profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Artykuły arrow Miłość bywa ślepa
26.07.2017.
Miłość bywa ślepa Drukuj Email
08.05.2013.

Czy naprawdę można się tak pomylić? Gdzie ja miałem oczy? Ten nasz związek to jakaś porażka. Co robi ten facet obok mnie w łóżku? To nie małżeństwo a farsa.  Żałuję dnia kiedy go poznałam. Koledzy dobrze mi doradzali. Trzeba było posłuchać matki. Może się ułoży...

Ale zacznijmy od początku.

Każdy człowiek (choć są wyjątki) marzy o bliskości z drugim człowiekiem. Nasze wychowanie prowadzi nas przez dzieciństwo i młodość do stworzenia związku. Na pewnym etapie życia spotykamy się z pytaniami ze strony rodziny, znajomych o partera/partnerkę. Jeśli nie pytają, to sami sobie odpowiadamy co z nim/nią. Jesteśmy nakierowani niejako na związek i wchodzimy w niego z wielkimi oczekiwaniami. Myślimy, że to, co nie zaspokojone w nas właśnie się dopełni w tej drugiej osobie. Jednak szybko napotykamy na opory i przeciwności, ale wiemy, że wszystko w świecie napotyka przeszkody. Bo dlaczego związek miałby różnić się od innych składowych wrzechświata? Jeśli nie wiemy o tej regule, to żyjemy w jakiejś równoległej i wypaczonej rzeczywistości. Każda para musi zatem nauczyć się dostosowywać do pojawiających się zdarzeń.

Często zapominamy o fakcie (albo chcemy zapomnieć), że miłości uczymy się w relacji z matką we wczesnym okresie naszego życia. To Ona uczy nas patrzenia na świat, ludzi, siebie. To niejako jej oczyma patrzymy na otaczające nas osoby i zjawiska. Nasza miłość do Matki jest niejako prototypem późniejszych naszych miłości. Jeśli jest z nią coś nie tak, to nasze relacje miłosne z ludźmi będą tego odbiciem.

Bezgraniczna miłość do Matki z upływem naszych lat zaczyna napotykać pewne granice. Przychodzi wreszcie okres buntu i samodzielności. To początek naszego życia i działania na własny rachunek. W życiu już dorosłym (nieraz trochę wcześniej) spotykamy drugiego człowieka, który jest dla nas ważny. Chcemy z nim spędzić resztę życia (takie są niekiedy założenia). Zakochujemy się. Nie widzimy nic poza tą osobą. Przypisujemy temu człowiekowi najlepsze przymioty, ideały i osiągnięcia. Czy tak naprawdę zakochujemy się w tej osobie? Zakochujemy się w tym co ona nam daje, co niesie ze sobą i ofiaruje nam. Zakochujemy się w bliskości z nią i towarzyszeniu sobie w codzienności.

Tak naprawdę zakochujemy się w naszej Matce, a inaczej mówiąc nasze pragnienia idealnej miłości odżywają wtedy przy tym zgoła jeszcze obcym człowieku. Dlatego to ta miłość jest ślepa. Nie widzimy tak naprawdę tej drugiej osoby takiej jaką naprawdę jest. To trudny moment w budującym się związku. Trudny, bo oboje są ślepi. Powoli zaczynają jednak (zazwyczaj tak jest) widzieć, że ten drugi człowiek ma wymagania i potrzeby. I sami też mają wymagania i potrzeby wobec partnera/ki. W tym momencie zakochanie odchodzi, a nastaje miłość w związku. Wtedy widzą siebie realnie takimi, jakimi są.

Co jeśli dwoje ludzi nie zauważy tych prawideł w początkowej fazie związku i króluje tam „ślepota”? Co jeśli pod płaszczykiem ukochanej osoby tak naprawdę wiążemy się z naszą idealną matką? Wtedy drogi wspólnego bycia biegną krętą i wyboistą drogą. Ta miłość jest wtedy trudna.

Jeśli ktoś myśli, czy mówi podobnie jak w pierwszym akapicie, to najprawdopodobniej dawno sie zgubił na drodze bycia razem. Zagubić się to nie problem. Tkwić w błędzie i ślepocie, to już poważna sprawa. Te nasze odwieczne pragnienia zmienienia drugiej strony właśnie mają źródło w złym postrzeganiu i adresowaniu naszych pragnień. Są na to rozwiazania. Niekiedy musi się to dokonać na drodze psychoterapii, dla tych, którym sama wiedza nie wystarczy.

Jeśli chesz posłuchać i/lub podyskutować o relacjach, związkach zapraszam Cię na comiesięczny cykl bezpłatnych spotkań dyskusyjnych pt. JA+TY=MY, które odbywają się w Restauracji - Galerii Yellow Bench z psychoterapeutami z Centrum Feniks w Edynburgu. Dokładne tematy i terminy spotkań na www.feniks.org.uk oraz na stronach Kawiarni i Centrum na facebooku.

Najbliższe spotkanie poprowadzi Mirosław Błoniarz – psychoterapeuta.

Spotkanie ma charakter grupy dyskusyjnej, a nie terapii. Nie będziesz musiał się dzielić swoimi problemami, ale na apewno zachęcimy Cię do podzielenia się swoją opinią. Jeśli jednak bedziesz chciał tylko posłuchać, to też jesteś mile widziany i widziana.

Warunkiem udziału, ze względu na ograniczone miejsce (max 10 osób), jest zgłoszenie na rejestracja@feniks.org.uk lub pod numerem telefonu 07783120539.

Najbliższe spotkanie będzie 27 maja 2013 (poniedziałek) o godzinie 18.30 i będzie miało tytuł „Miłość jest ślepa”.

 

Adres:            Restauracja - Galeria Yellow Bench

                        31 Crighton Place (Leith Walk),

                        EH7 4NY, Edinburgh

 

                   Dojazd autobusami: 7, 10, 11, 12, 14, 16, 22, 25

 

 

Zmieniony ( 26.06.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Stirling jest znaczącym ośrodkiem w dziejach Szkocji. Historia miasta jest bogata w legendy i podania. Postaci takie jak William Wallace'a (bohatera filmu Brave Heart) czy Robert The Bruce...

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl