profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Artykuły arrow EIFF 2013 - przegląd
26.07.2017.
EIFF 2013 - przegląd Drukuj Email
11.08.2013.


I am breathing, rez. Emma Davie and Morag McKinnon. Film dokumentalny, UK/Denmark, 2012

Niezwykle osobisty zapis zmagań ze śmiertelną choroba stwardnienia zanikowego. Głęboko poruszający, ale też zaprawiony wyszukanym humorem film dokumentuje powolne zapadanie się w chorobę bohatera, który w tym samym czasie próbuję przeprowadzić medialna kampanie na temat tej mało znanej i rzadkiej choroby. 

Neil Platt został zdiagnozowany w wieku 33 lat. Stwardnienie zanikowe jest choroba neuronów ruchowych, które wysyłają sygnały z mózgu do mięśni. Najpierw zanika zdolnosc poruszania konczynami a w końcowej fazie choroby pacjent nie jest w stanie ani mówić ani oddychac. 
Niel, któremu właśnie urodził się syn, zastanawia się co może po sobie zostawić, tak by syn mial pojęcie kim był jego ojciec. Niel porządkuje swoje najcenniejsze przedmioty oraz zwiazane z nimi wspomnienia. Dzięki temu zyskujemy intymny portret Niel'a przed diagnoza choroby.
Cieply i niespodziewanie zabawny dokument staje się „przypowieścią zabawy i śmiechu z domieszka niepokoju i spustoszenia jakie wywołuje choroba” tak jak opisuje film sam bohater, którego blog jest spoiwem narracji filmowej.
 

Dummy Jim
, rez. Matt Hullse. UK, 2013
Ten niekonwencjonalnie skonstruowany film opowiada historie głuchego Szkota James'a Duthie, który w 1951 roku przejechał na rowerze ze swojej wioski rybackiej az na kolo podbiegunowe przez co stal się legenda w swoim rodzinnym miasteczku. Na film składa się materiał dokumentalny, fikcyjny oraz animacja. Część dokumentalna to materiał nakręcony podczas szkolnej imprezy podczas której dzieci odczytuja fragmenty wspomnień Jamiego zatytułowane „I Cycled into the Article”- ksiazki, która była inspiracja do powstania filmu. Rekonstrukcja historyczna to podroz Jamiego na rowerze przeplatana z cytatami książki czytanymi przez aktora (Samuel Dore). Eksperymentalne w metodzie połączenie dzwieku, materiału filmowego i animacji sprawia, ze film jest nietypowym doświadczeniem. Fascynujący wizualnie i konstrukcyjnie obraz pozostawia jednak widza emocjonalnie obojetnym wobec opowiadanej historii. 
 

First cousin once removed
, rez. Alan Berliner, Film dokumentalny, USA, 2012.
Alan Berliner, niezależny dokumentalista z Nowego Jorku, którego interesują relacje rodzinne, tym razem zajmuje się swoim dalszym kuzynem. Edwin Honig (1919- 2011) poeta, tłumacz, profesor na Brown University choruje na Alzheimera. Jego pamieć i genialny umysł poety zaczynają powoli ustępować chorobie. Honig niewiele pamięta, ale to co wyraża nawet w stanie dziwnego pomieszania umysłu jest wciaż poezja. Dzięki temu widz się zastanawia czy to własnie poezja nie jest bliższa rzeczywistości niż pełna świadomość umysłu. Film powstał w przeciągu pięciu lat regularnych wizyt Berlinera u chorego kuzyna. Obraz jednak jest zmontowany bez pretensji do chronologii tak jak zanik pamięci bohatera jest fragmentaryczny i niespójny. W miarę jak historia postępuje dowiadujemy się, ze Honig mimo zaniku pamięci pamięta wydarzenia ze swojego życia, o których wolałby zapomnieć. Kiedy Berliner pyta swojego bohatera o jedna rzecz, która chciałby przekazać widzom Honig mówi, ze ważniejsze od tego co chcemy pamiętać jest to, o czym chcemy zapomnieć.
 
Leviathan, rez. Lucien Castaing-Taylor, Verene Paravel, Film dokumentalny, 2012.
Fascynujący dokument i projekt artystyczny naukowców z Harvardu wygrał na festiwalu Michael Powell Award. 
Leviathan jest filmem o rybakach pracujących na statku w ciężkich warunkach. Film jednak skupia się bardziej na tym co jest wokół lodzi i na lodzi niż na samych bohaterach. Obraz niemal pozbawiony jest dialogu, dominują długie, abstrakcyjne ujęcia, których punkt widzenia jest ciężko zlokalizować.
Wydaje się, ze filmowcy próbują znaleźć nowy sposób opowiadania o tym, co dzieje się na statku i wokół: widzimy zbliżenia ryb wyrzucanych z sieci na pokład, obserwujemy co się dzieje pod woda i na niebie (niekiedy w tym samym ujęciu). Obserwujemy także ciężka prace rybaków – połów i czyszczenie ryb. Film jest właściwie pozbawiony jakiejkolwiek narracji. Duża role odgrywa dźwięk, które oddaje atmosferę statku w niebywały sposób – słyszymy dźwięk lin i łańcuchów, pracy silnika, bulgoty podwodnego świata oraz krzyk mew, które zerują na odpadach z rybackiego kutra.
Zdaje się, ze reżyserzy wybierając krańcowo eksperymentalna metodę realizacji filmu chcieli jeszcze raz przypomnieć o niejednoznacznym związku człowieka z natura, gdzie człowiek będąc jej częścią wciąż próbuje ją kontrolować.
 
Before you know it,  rez. P. J. Raval, Film dokumentalny, USA 2013
Tradycyjny w formie dokument-portret trzech homoseksualnych mężczyzn po sześćdziesiątce żyjących w Stanach. Dennis Creamer jest wdowcem, który zaczyna eksperymentować z przebieraniem (crossdressing) po śmierci swojej wieloletniej partnerki życiowej, szuka pocieszenia w emerytowanej społeczności LGBT w Portland, Oregon. Ty Martin jest menadżerem grupy wsparcia LGTB na Harlemie w Nowym Jorku. Robert Mainer jest właścicielem klubu gejowskiego w Galverston w Teksasie. Trojka bohaterów rożni się jeśli chodzi otwartość, ale wszyscy trzej są bardzo interesującymi postaciami. Raval obrazuje instytucjonalna homofobie poprzez obserwacje codziennego zycia. Film, który na początku miał służyć kampanii okazuje się prostym i poruszającym obrazem, który dowodzi, równość społeczna jak i legislacyjna powinna być możliwa. 
Podobnie jak jeden z bohaterów Martin, film jest powściągliwy, ale pewny swoich racji. Skupia się na małych sukcesach, które niekiedy ustępują wielkim bitwom. Takimi małymi wygranymi okazują się możliwość ślubu przyjaciół Martina  (rezultat uchwalenia Marriage Equality Act w Nowym Jorku) czy Dennis, który ciepło przywitany przez rezydentów domu dla emerytów Rainbow Vista w końcu znajduje akceptacje.

 

tekst przygotowała: Magda Dragan

 

Zmieniony ( 11.08.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Stirling jest znaczącym ośrodkiem w dziejach Szkocji. Historia miasta jest bogata w legendy i podania. Postaci takie jak William Wallace'a (bohatera filmu Brave Heart) czy Robert The Bruce...

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl