profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Artykuły arrow 'Zaufaj mi, przeżyjesz' - Dominik Stoltman
26.07.2017.
'Zaufaj mi, przeżyjesz' - Dominik Stoltman Drukuj Email
14.09.2013.

Jako Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia" z Chojnic (Polska) planujemy wydać papierową wersję książki "Zaufaj mi, przeżyjesz" - pasjonujących wspomnień z okresu II wojny światowej. Napisał ją Dominik Stoltman, mieszkaniec pomorskiej wioski Powałki, który po wojnie osiadł w Szkocji (dotarł tam, jak wielu Polaków, jako żołnierz z Polską Armią). Po latach wydał swoje wspomnienia w języku angielskim. Jego książka wyszła w małym nakładzie i przez lata nie była w ogóle znana polskiemu czytelnikowi. Podjęliśmy próbę zmiany tej sytuacji. Dotychczas udało nam się ją przetłumaczyć z języka angielskiego i wydać w formie elektronicznej. Jako plik PDF książka dostępna jest pod adresem:

http://www.wspolnaziemia.org/pliki/Dominik_Stoltman_Zaufaj-mi-przezyjesz.pdf

Liczy ona ponad 250 stron formatu A5. Obecnie poszukujemy finansowania dla wydania książki w wersji papierowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko tradycyjnie wydane wspomnienia (na papierze) umożliwią dotarcie z książką do osób starszych, które raczej nie potrafią wertować stron e-booka na tablecie, a dla których wspomnienia Dominika Stoltmana to powrót w czasy młodości. Wiemy, że zapotrzebowanie na książkę jest spore.

Książka ma także dużą wartość jako źródło historyczne. Choć są to subiektywne, spisane po latach wspomnienia, a nie dokument, jednak rzucają one nowe światło na wydarzenia z września 1939 roku w okolicy przygranicznych wówczasChojnic, a także wnoszą nowe wątki do odtwarzania historii Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", której autor książki był członkiem.

Na portalu www.wspieramkulture.pl zainicjowaliśmy kilka dni temu akcję zbiórki pieniędzy na druk książki Dominika Stoltmana po polsku. W ciągu 60 dni musimy zebrać co najmniej 2500 zł. Nieniejszym zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc i rozpropagowanie naszej akcji wśród polonii szkockiej. Poniżej link do profilu naszego projektu:

http://wspieramkulture.pl/projekt/419-Druk-ksiazki-Zaufaj-mi-przezyjesz-wspomnienia-wojenne

Jeśli zbierzemy 2500 zł - wydamy 200 egzemplarzy. Jeśli uda nam się zebrać większą kwotę - wydamy i rozdystrybuujemy więcej egzemplarzy! Książka nie będzie sprzedawana. Rozdamy ją w formie prezentów dla darczyńców z portalu wspieramkulture.pl oraz bezpłatnie rozdystrybuujemy wśród mieszkańców Ziemi Chojnickiej, pamiętając przede wszystkim o szkołach i bibliotekach oraz o żyjących wciąż świadkach II wojny światowej.

Każda wpłata pozwoli nam przybliżyć się do celu, czyli wydania książki "Zaufaj mi, przeżyjesz" Dominika Stoltmana w formie papierowej.

 
PS.
 
I jeszcze link do nekrologu Dominika Stolmana, jaki ukazał się w "The Scotsman" po jego śmierci:

http://www.scotsman.com/news/obituaries/dominik-stoltman-1-736339

Pozdrawiam serdecznie.
 
Radosław Sawicki, prezes Zarządu
 

 

Zmieniony ( 14.09.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Stirling jest znaczącym ośrodkiem w dziejach Szkocji. Historia miasta jest bogata w legendy i podania. Postaci takie jak William Wallace'a (bohatera filmu Brave Heart) czy Robert The Bruce...

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl