profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Newsy arrow PRZYŁAPANI NA CZYTANIU - Światowy Dzień Książki - WYNIKI KONKURSU
25.07.2017.
PRZYŁAPANI NA CZYTANIU - Światowy Dzień Książki - WYNIKI KONKURSU Drukuj Email
13.04.2008.
plakat11.jpg

PRZYŁAPANI NA CZYTANIU
- konkurs fotograficzny z okazji Światowego Dnia Książki (23 kwietnia)
Przyłap kogoś na czytaniu książki, czasopisma w autobusie, menu w pubie, ulotki na ulicy…. pstryknij fotkę i wrzuć ja do Galerii, do działu: “Przyłapani na czytaniu” (specjalnie utworzony na czas konkursu).
PRZYŁAPANI NA CZYTANIU - konkurs fotograficzny z okazji Światowego Dnia Książki
WYNIKI KONKURSU

Po, rzecz jasna, burzliwej naradzie jury pdjęło następujące decyzje:
 
1 miejsce, nagrodzone książką Johna Fowlsa, dla foty W swoim świecie , autorstwa Betelgeuse!

Kolejne miejsca w punktacji jury uzyskały:
GRATULUJEMY!
Konkurs na Fotę Publiczności WYNIKI

GRATULUJEMY PO RAZ DRUGI!

Do północy 30 kwietnia można nadsyłac zdjęcia do konkursu.
Po tym terminie (czyli 1 maja) zbierze sie jury w składzie: jarucha (red. nacz. portalu), admin (dyrektor portalu), pintowine (organizator konkursu). Zwycięzca zostanie ogłoszony tego samego dnia do godz 22.00.

Dodatkowo zostanie wybrana Fota Publiczności.
Przez kolejne 2 dni (czyli 1 i 2 maja) bedzie mozna głosować na wybrane przez siebie zdjecia (nie wolno oddawać głosów na swoje foty). Dotychczasowe oceny zostaną usunięte (zresetowane) a głosować bedą mogli tylko zalogowani użytkownicy.
W konkursie biorą udział wszystkie zdjęcia znajdujące się w galerii "Przyłapani na czytaniu" ( pomijając foty członków jury).

Nagroda dla zwycięzcy będzie wieczna sława i powieść Johna Fowlsa pt. Mag.

mag.jpg
O Magu Fowlesa (notka wydawcy)
Powieść o fabule obfitującej w niezwykłe zwroty akcji i zaskakujące rozwiązania, należy do arcydzieł literatury współczesnej. Bohater książki, młody Anglik Nicholas Urfe, przyjmuje stanowisko nauczyciela na pewnej greckiej wyspie, gdzie zaprzyjaźnia się z właścicielem najwspanialszej posiadłości. Przyjaźń z milionerem wprowadzi młodzieńca w świat prawdziwego koszmaru. Z każdym dniem rzeczywistość i fantazje coraz bardziej się mieszają, a Urfe staje się nieświadomym aktorem prywatnego teatru bogacza - styka się ze śmiercią, seksem i straszliwą przemocą. Powoli, desperacko zaczyna walczyć o zachowanie zdrowia psychicznego i... życia. Akcji, stanowiącej prawdziwy labirynt zdarzeń, towarzyszą kulturowe szarady i zagadki, a sama powieść prowokuje do zastanowienia się nad iluzorycznością otaczającego nas świata i funkcjonujących w nim zasad moralnych. Symbolika powieści - pełna aluzji literackich - potwierdza przyznanie przez Fowlesa autorowi dzieła literackiego statusu "maga".

Wyd. Zysk i S-ka, Poznan 2007, 669 stron!


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla, Wiliama Shakespeara i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

źródło – wikipedia

W Polsce
w ten dzień tradycyjnie organizowane są imprezy promujące czytelnictwo, liczne spotkania autorskie, promocje, wykłady, wystawy i kiermasze.

My zapraszamy do udziału w naszym konkursie i oczywiście do czytania, we wszelkich możliwych miejscach i pozycjach. Zachęcamy też do dzielenia się wrażeniami z lektur na forum edinburgh.com.pl i w grupie integracyjnej Książki, w dziale hobby.

Zmieniony ( 08.05.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Alloway to wioska w której urodził się największy szkocki poeta i bohater narodowy Robert Burns. Jest to miejsce warte odwiedzenia.... 

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl