profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Przewodnik arrow Shrubhill - poprzemysłowe ruiny
20.07.2017.
Shrubhill - poprzemysłowe ruiny Drukuj Email
10.09.2008.

W połowie drogi miedzy Leith a centrum Edynburga od długiego już czasu straszy widziane z Leith Walk’u gruzowisko cegieł i betonu. To ewidentnie plac budowy, a raczej plac rozbiórkowy, na którym bez pośpiechu, opieszale porusza się ciężki sprzęt budowlany porządkujący teren.
Zza hałd przyciągają jednak uwagę nie zburzone jeszcze, olbrzymie hale z czerwonej cegły. Wzbudzają ciekawość z co najmniej trzech powodów, po pierwsze nie często widzi się w stolicy Szkocji inne niż szare budowle z kamienia, po drugie ich architektura jest wyraźnie różna od otoczenia i po trzecie prowokują do zadania sobie pytania co w nich było ?

Największa i najciekawsza pod względem architektonicznym hala, której ściany szczytowe mają wysokość ponad dwudziestu metrów jest również najstarszym pomieszczeniem Edinburgh Corporation Transport Departament – zakładów naprawczych taboru transportowego.
Wybudowano ją w 1898 roku dla Lothian Region Transport, firmy organizującej transport tramwajowy w mieście.

To w tym budynku o ażurowym dachu, tak skonstruowanym aby pomieszczenie było pełne światła, którego ściany zdobią wielkie łukowe okna a nad nimi kolejne, okrągłe otwory okienne mieściło się serce firmy – wielki silnik dzięki któremu tramwaje przemierzały miasto.
Urządzenie wykorzystywano przez 20 lat, do 1920 roku, kiedy to na ulice Edynburga wyjechały pierwsze tramwaje o napędzie elektrycznym. Lothian miał tu swoje zakłady, w których reperował najpierw dwupoziomowe tramwaje a później autobusy do lat 90 XX w.
Od kiedy firma przeniosła się do nowej siedziby, Shrubhill Repair Shop jak nazywano to miejsce stoi puste i niszczeje.

Chociaż nie do końca puste. Porzucone przez ludzi stało się domem dla setek gołębi i mew, a wielkie, wolne przestrzenie ścian stały się galerią street art’u.  

Klucząc między żeliwnymi, podwójnymi filarami unoszącymi dach, błądząc wzrokiem po precyzyjnie wykonanych detalach okuć okiennych, zdobiących tę poprzemysłową przestrzeń napotykamy na intensywnie kolorowe współczesne graffiti. Oprócz rozbudowanych graficznie podpisów artystów ulicznych można trafić w tej jakże oryginalnej galerii na barwne malowidła przedstawiające anioły, postaci z kreskówek czy wyjątkowe, pokazane z wielkim rozmachem malowane historie.

 

Zakamarków, do których można zajrzeć jest całe mnóstwo, a w nich da się odnaleźć „pamiątki” po ostatnich pracownikach takie jak staroświeckie już meble biurowe, zdezelowane lodówki czy kuchenki a nawet kolekcje pudełek po cygarach pięknie wyeksponowaną w jednym z pomieszczeń biurowych.

Na teren Shrubhill można się dostać od strony McDonald Rd. Zaraz za budynkami Straży Pożarnej, po prawej stronie jest murek wysoki na 50 cm. Odgradza on osiedlową ulicę od skarpy, w dole której są tory kolejowe a za nimi ściany Shrubhill z zasłoniętymi krzakami drzwiami, które aż proszą o zerknięcie, co za nimi się kryje. To jest droga nie oficjalna, gwarantująca więcej emocji i tajemniczości, kiedy zwiedzający czuje się jak prawdziwy zdobywca.
Można oczywiście próbować zdobyć pozwolenie na wejście od budowlańców, tę opcję polecam osobom statecznym i praworządnym ;).

 

Fotografie od góry:

- Największa hala Edinburgh Corporation Transport Departament, stan obecny
- Miejsce napraw, lata 30 XX w. i teraz
- Silnik ciągnący tramwaje lata 20 XX w. i stan obecny
- fot. 1 do 3 – galeria Shrubhill

 
1.
fot  5.jpg
2.
fot 4.jpg
3.
fot 6.JPG
 

 

tekst i foto (poza zdjęciami historycznymi): Maciek Góral / matguru

 

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA

 


Zmieniony ( 09.12.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Alloway to wioska w której urodził się największy szkocki poeta i bohater narodowy Robert Burns. Jest to miejsce warte odwiedzenia.... 

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl