profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Wasza Galeria
25.06.2017.
South Queensfery - Forth Bridge Drukuj Email
17.09.2008.
 
 
Saint Magaret's Hope - tak dziś nazywa się miejsce, do którego niegdyś przybył statek przynosząc szkockiej ziemi jej przyszłą królową. Od 1070 roku była nią Margaret (Małgorzata Szkocka), dzięki małżeństwu z Malcolmem III królem Szkocji. Królowa skupiona na obowiązkach żony i matki, nie zaniedbywała swej wiary. Z jej inicjatywy ufundowane zostało między innymi opactwo Dunfermline, gdzie została pochowana. W 1250 roku papież Innocenty IV zezwolił na kult relikwii królowej. Grób, uznanej za świętą, Małgorzaty (Saint Margaret of Scotland) stał się miejscem licznych pielgrzymek. Pielgrzymi przyczynili się do podtrzymania tradycji przeprawy przez rzekę Forth promem. Początek tej tradycji dała Małgorzata, stąd nazwa "Queen's Ferry" (ang. ferry - prom).
 

W tej chwili South Queensferry jest to maleńka, urocza mieścina. Idealna na weekendowy wypad. Nie zaznasz tu drażniącego ruchu ulicznego ani tłumów turystów, mimo iż znajduje się ona zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Edynburga.
Malownicze uliczki i równie malowniczy port pozwalają zagubić się poza czasem. Oczom amatorów szkockiej architektury mieszkalnej nie umknie między innymi czarna kamienica przy High Street.

Znużonych szkocką pogodą spacerowiczów odnaleźć można w restauracyjkach położonych nad brzegiem ujścia rzeki Forth. Sącząc ciepły lub rozgrzewający trunek uważnie przyglądają się największej atrakcji South Queensferry, szkockiej wieży Eiffel'a, mostowi kolejowemu Forth Bridge.
 
Po zerwaniu się w 1879 poprzedniego mostu, po zaledwie roku jego istnienia, została podjęta decyzja o budowie mostu o konstrukcji nitowej. Forth Bridge otwarto w 1890 r. Do tej pory jest to jedna z najciekawszych konstrukcji świata, porywająca swoim pięknem i harmonią, z bardzo ciekawym rozwiązaniem z zakresu mechaniki konstrukcji.
 
 
 
 
 
Zamysł konstrukcyjny pomoże objaśnić poniższa ilustracja:
 
 
Most zbudowany jest z trzech gigantycznych podwójnych wsporników połączonych "drobnymi" kładkami. Na końcach zewnętrznych wsporników znajduje się 1000 tonowa przeciwwaga umożliwiająca utrzymanie całej konstrukcji w równowadze.
Te 54000 tony stali i 6500000 nitów tworzą konstrukcyjne dzieło sztuki, które w pewnym momencie było zaklasyfikowane jako 8 cud świata.
Proces tworzenia tego dzieła kosztował życie co najmniej 57 robotników.
We wrześniu 1958 roku rozpoczęto budowę drugiego mostu - Forth Road Bridge, który rozwiązać miał problemy komunikacyjne. Most ma konstrukcję linową i mimo upływu czasu ciągle sprawia wrażenie zgrabnego, eleganckiego i nowoczesnego rozwiązania konstrukcyjnego. Pojawienie się mostu dostępnego dla samochodów i pieszych zamknęło wielowiekową tradycję promów w tej okolicy. Mosty łączą od 1964 roku South Queensferry, a wiec Edynburg, z North Queensferry, już w hrabstwie Fife.
Przeprawy promami są teraz atrakcją turystyczną.
Opuszczając malownicze brzegi zatoki Forth podróżujący wiosenna pora, zwłaszcza rowerzyści (odległość do centrum Edynburga - ok. godziny ), będą mieli okazję zatonąć w polach kwitnącego rzepaku. Złote, wręcz słoneczne pola doskonale tez widać z okien piętrowego autobusu numer 43 lub X43, który łączy centrum miasta z South Queensferry.
Wycieczka wiec powinna zadowolić nie tylko miłośników architektury, poszukujących spokojnej przystani, ale i wielbicieli natury. 
.
 
 
 
tekst i foto: robal, foto w nagłówku i galeri: Jaromir Gąsiorek
 

 

1.
south queensferry przewodnik turystyka1.jpg
2.
south queensferry przewodnik turystyka10.jpg
3.
south queensferry przewodnik turystyka11.jpg
4.
south queensferry przewodnik turystyka12.jpg
5.
south queensferry przewodnik turystyka13.jpg
6.
south queensferry przewodnik turystyka14.jpg
7.
south queensferry przewodnik turystyka15.jpg
8.
south queensferry przewodnik turystyka3.jpg
9.
south queensferry przewodnik turystyka6.jpg
10.
south queensferry przewodnik turystyka7.jpg
11.
south queensferry przewodnik turystyka8.jpg
12.
south queensferry przewodnik turystyka9.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA
 
 
Zmieniony ( 21.02.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Stirling jest znaczącym ośrodkiem w dziejach Szkocji. Historia miasta jest bogata w legendy i podania. Postaci takie jak William Wallace'a (bohatera filmu Brave Heart) czy Robert The Bruce...

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl