profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Wasza Galeria
23.07.2017.
Rosslyn - Kaplica Rosslyn Drukuj Email
14.01.2007.
Spis treści
Kaplica Rosslyn
Trochę Historii
Architektura wnętrza
“Kaplica Rosslyn, często zwana Katedrą kodów, znajduje się w Szkocji siedem mil na południe od Edynburga, w miejscu gdzie kiedyś stała starożytna świątynia Mithrain. Zbudowana przez templariuszy w 1446 roku, kaplica pokryta jest oszałamiającą mozaiką symboli zapożyczonych z tradycji żydowskiej, chrześcijańskiej, egipskiej, masońskiej i pogańskiej.

Geograficznie, kaplica leży dokładnie na linii południka, który przebiega przez Glastonbury. Ta długość geograficzna, zwana linią róży, w tradycji jest znacznikiem króla Artura, Avalonu. Uważana za główny filar uświęconej geometrii Brytanii. To właśnie od tej opiewanej w legendach róży, bierze swoją nazwę Rosslyn- której nazwa w pierwotnym kształcie brzmiała Roslin.(...)

Templariusze zaprojektowali katedrę w Rosslyn dokładnie, według wzorca Świątyni Salomona w Jerozolimie – razem z zachodnia ścianą, wąskim, prostokątnym sanktuarium i podziemnym skarbcem(...)

(...) Łuki nad wejściem były ozdobione rzeźbionymi w kamieniu płatkami róży.

Róże. Łono bogini.

(...)Całą powierzchnię wewnętrznych ścian pokrywały symbole – chrześcijańskie krzyże, żydowskie gwiazdy Dawida, masońskie pieczęcie, krzyże templariuszy, rogi obfitości, piramidy, znaki astrologiczne, motywy Roslin, symbole warzyw, pentagramy i róże. Templariusze byli mistrzami kamieniarstwa; stawiali kościoły w całej Europie, ale Rosslyn uważano za najwspanialsze dzieło miłości i uwielbienia. Ów mistrzowie kamieniarstwa nie zostawili ani jednego kamienia bez rzeźby. Kaplica Rosslyn była świątynią wszystkich wyznań... Wszystkich tradycji..A przede wszystkim świątynią natury i Wielkiej Bogini. (...)”

...Tak wygląda Kaplica Rosslyn w “oczach poety”, ściśle mówiąc Dana Browna. Przytoczony fragment zaczerpnięty został z osławionego w ostatnich latach “Kodu Leonarda da Vinci”. I jak na “poetę” i do tego Amerykanina przystało, autor nie do końca trzyma sie faktów. Za to mistyczna atmosfera tajemnicy i niezwykłości tego miejsca jest dokładnie taka, jak chce tego Brown. Właściwie nawet głębsza...jeżeli oczywiście uda nam się uniknąć tłumnie tam pielgrzymujących turystów i poszukiwaczy Świętego Grala.

1.
IMG_7750.jpg
2.
IMG_8896.jpg
3.
IMG_8917.jpg
4.
IMG_9015.jpg
5.
IMG_9024.jpg
6.
IMG_9030.jpg
7.
IMG_9032.jpg
8.
IMG_9042.jpg
9.
IMG_9045.jpg
10.
IMG_9047.jpg
11.
IMG_9054.jpg

 

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA


Zmieniony ( 09.12.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

falkirkWheelss.jpgOkoło 25 mil od Edynburga jadąc trasą M9 na wschód w kierunku Stirling, znajduje się Falkirk Wheel. Jedyny na świecie obrotowy podnośnik dla barek.

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl