profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Przewodnik arrow Rosslyn
26.07.2017.
Rosslyn - Kaplica Rosslyn Drukuj Email
14.01.2007.
Spis treści
Kaplica Rosslyn
Trochę Historii
Architektura wnętrza
“Kaplica Rosslyn, często zwana Katedrą kodów, znajduje się w Szkocji siedem mil na południe od Edynburga, w miejscu gdzie kiedyś stała starożytna świątynia Mithrain. Zbudowana przez templariuszy w 1446 roku, kaplica pokryta jest oszałamiającą mozaiką symboli zapożyczonych z tradycji żydowskiej, chrześcijańskiej, egipskiej, masońskiej i pogańskiej.

Geograficznie, kaplica leży dokładnie na linii południka, który przebiega przez Glastonbury. Ta długość geograficzna, zwana linią róży, w tradycji jest znacznikiem króla Artura, Avalonu. Uważana za główny filar uświęconej geometrii Brytanii. To właśnie od tej opiewanej w legendach róży, bierze swoją nazwę Rosslyn- której nazwa w pierwotnym kształcie brzmiała Roslin.(...)

Templariusze zaprojektowali katedrę w Rosslyn dokładnie, według wzorca Świątyni Salomona w Jerozolimie – razem z zachodnia ścianą, wąskim, prostokątnym sanktuarium i podziemnym skarbcem(...)

(...) Łuki nad wejściem były ozdobione rzeźbionymi w kamieniu płatkami róży.

Róże. Łono bogini.

(...)Całą powierzchnię wewnętrznych ścian pokrywały symbole – chrześcijańskie krzyże, żydowskie gwiazdy Dawida, masońskie pieczęcie, krzyże templariuszy, rogi obfitości, piramidy, znaki astrologiczne, motywy Roslin, symbole warzyw, pentagramy i róże. Templariusze byli mistrzami kamieniarstwa; stawiali kościoły w całej Europie, ale Rosslyn uważano za najwspanialsze dzieło miłości i uwielbienia. Ów mistrzowie kamieniarstwa nie zostawili ani jednego kamienia bez rzeźby. Kaplica Rosslyn była świątynią wszystkich wyznań... Wszystkich tradycji..A przede wszystkim świątynią natury i Wielkiej Bogini. (...)”

...Tak wygląda Kaplica Rosslyn w “oczach poety”, ściśle mówiąc Dana Browna. Przytoczony fragment zaczerpnięty został z osławionego w ostatnich latach “Kodu Leonarda da Vinci”. I jak na “poetę” i do tego Amerykanina przystało, autor nie do końca trzyma sie faktów. Za to mistyczna atmosfera tajemnicy i niezwykłości tego miejsca jest dokładnie taka, jak chce tego Brown. Właściwie nawet głębsza...jeżeli oczywiście uda nam się uniknąć tłumnie tam pielgrzymujących turystów i poszukiwaczy Świętego Grala.

1.
IMG_7750.jpg
2.
IMG_8896.jpg
3.
IMG_8917.jpg
4.
IMG_9015.jpg
5.
IMG_9024.jpg
6.
IMG_9030.jpg
7.
IMG_9032.jpg
8.
IMG_9042.jpg
9.
IMG_9045.jpg
10.
IMG_9047.jpg
11.
IMG_9054.jpg

 

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA


Zmieniony ( 09.12.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Zamek Craigmillar położony jest bardzo blisko centrum Edynburga, zaledwie trzy mile od Princess Street. Na miejscu odnosi się jednak wrażenie, ze jest się daleko od cywilizacji, gdzieś na półdzikiej szkockiej wsi. Położenie wśród parków i pól dodaje uroku tej, i tak atrakcyjnej, ruinie.

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl