profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Newsy arrow Falkirk Wheel
23.07.2017.
Falkirk Wheel Drukuj Email
28.01.2009.

Około 25 mil od Edynburga jadąc trasa M9 na wschód w kierunku Stirling, znajduje się Falkirk Wheel. Jest to jedyny na świecie obrotowy podnośnik dla barek i łodzi łączący Forth and Clyde Canal  z Union Canal.

 

Obiekt ten został otwarty w maju 2002 przez królową Elżbietę II uświetniając obchody Golden Jubilee. Falkirk Wheel jest częścią wartego 84 miliony funtów projektu Milenium Link, który miał za zadanie przywrócić do życia  żeglugę śródlądową w Szkocji. Niegdyś oba kanały były połączone poprzez 11-kondygnacyjny system śluz na dystansie 1,5 kilometra, jednak w 1933 r. śluzy zostały rozebrane a połączenie przerwane. Rożnica pomiędzy kanałami wynosi 24 metry (tyle co ośmiopiętrowy budynek).

Dla zwiedzających udostępniono specjalne łodzie aby sami mogli doświadczyć, w jaki sposób pracuje to cudo techniki. (bilety należy zakupić przez internet Tutaj).

Warto zaplanować całodzienny wypad i przy okazji zwiedzić Falkirk, Rough Castle Fort i wieś Tamfourhill, nieopodal których Falkirk Wheel  się znajduje.

1.
1.jpg
2.
2.jpg
3.
3.jpg
4.
4.jpg
5.
5.jpg
6.
6.jpg
7.
7.jpg
8.
8.jpg
9.
9.jpg

 

Falkirk Wheel jest najbardziej niezwykłym tego typu obiektem na świecie, choćby ze względu na jego kształt, którego projekt został zainspirowany kształtem celtyckiego podwójnego topora. System równoważni i zasilanie bateriami słonecznymi sprawia, że zużywa on mniej energii niż potrzeba do zagotowania wody w czajniku elektrycznym.


Zobacz animacje działającej śluzy

Tekst i foto:  Marfuszka

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA FALKIRK WHEEL TURYSTYKA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA TURYSTYKA FALKIRK WHEEL

 

Zmieniony ( 08.09.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Stirling jest znaczącym ośrodkiem w dziejach Szkocji. Historia miasta jest bogata w legendy i podania. Postaci takie jak William Wallace'a (bohatera filmu Brave Heart) czy Robert The Bruce...

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl