profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Przewodnik arrow Wyprawa na północ I - Port Oban
26.07.2017.
Wyprawa na północ I - Port Oban Drukuj Email
03.02.2009.

obanthumb.jpg
Bajkowe wyspy pónocy Szkocji: Oban, Kerrera Island, Port Appin, Mull Island

Oban, Marzec 2008

Oban jest niewielkim, uroczym i cichym portem (najbardziej liczącym się na zachodnim wybrzeżu) zwanym przez wielu ‘bramą do wysp’. Jest górzysty, co w dużym stopniu stanowi o jego uroku. Przez wielu uważany jest za najpiękniejszą i najbardziej malowniczą miejscowość rybacką Wielkiej Brytanii. Jest świetną baza wypadową dla zwiedzających okoliczne wyspy i plaże, zamki i wzgórza słynnego ze swoich uroków zachodniego wybrzeża Szkocji.

 

W Oban przywitała mnie pochmurna, deszczowa, lecz ciepła pogoda. Kolory zdecydowanie stonowane, spokojne, zarysy wysp, do których bramę otwiera Oban majaczyły się gdzieś w dali niewyraźnie. Niezwykle było dla mnie zaskoczenie, gdy udało mi się zobaczyć Oban w słonecznej aurze następnego dnia – kolory tak zupełnie inne, żywe i wyraźne, zieleń wysepek odcinała się zdecydowanie od niebieskości i turkusu morza. Niby to samo miasteczko, ale w zupełnie innej szacie.

Oban to miejscowość na spacery raczej niż na intensywne zwiedzanie. Wystarczyły mi dwa popołudnia, by obejść port i poczuć jego leniwy, nadmorski klimat. Promy odchodzące i przychodzące wyznaczają rytm życia mieszkańców Oban.

Polecam spacer na Pulpit Hill – jeden w ciągu dnia i jeden wieczorem by moc porównać panoramę południowej części miasta w różnym świetle. Zwłaszcza wieczorem widok ze wzgórza Pulpeta robi wrażenie: światła Oban i światełka latarni morskich porozsiewanych po okolicznych wysepkach wyglądają na prawdę przeuroczo.

Warto wybrać się również na sympatyczny spacer na północ miasta. Wspiąć się na niewielkie wzgórze na którym stoi Dunollie Castle zbudowany przez MacDougalls of Lorn w XIII wieku. W 1715 roku zamek był bezskutecznie zaatakowany podczas powstania Jakobinow. Obecnie stanowi ciekawą, nieco obrośniętą chaszczami i mchem ruinę. Po wizycie w zamku można skierować się jeszcze bardziej na północ i dojść do dwóch niewielkich, przyjemnych plaż.

 

Jak dojechać:

Z Edynburga do portu Oban jedzie się pociągiem około czterech godzin (bezpośrednie połączenie; cena biletu w obie strony około 50 funtów jeśli kupimy go z odpowiednim wyprzedzeniem, najłatwiej na www.thetrainline.co.uk).

 

Gdzie spać:

W Oban jest mnóstwo B&B; w marcu ceny wahały się od 25-do 35 funtów od osoby.

SYHA hotel: 16 funtów za lóżko; oddzielne pokoje dla kobiet i mężczyzn, co może być plusem dla niektórych (łóżka zdecydowanie niewygodne)

Oban Backpackers Lodge, łóżko około 16 funtów, prawie w samym centrum

 

Gdzie jeść: ja upodobałam sobie zwłaszcza jedno miejsce: Julie’s Cafe, centralnie położona, zaraz naprzeciwko Oban Destillery . Nie do przeoczenia: kanapka z łososiem złowionym w Oban w połączeniu z serkiem Filadelfia, palce lizać!

 

1.
2 Szkocja Cloudy Oban.JPG
2.
3 Szkocja Port Oban 2.JPG
3.
4 Szkocja Port Oban boat 2.JPG
4.
5 Szkocja Beach in Oban.JPG
5.
Oban in rain.JPG
6.
Port O.JPG
7.
Railway in Oban.JPG
8.
Szkocja Beach in Oban 2.JPG

 

Część pierwsza: Port Oban 
 

Część druga: Kerrera Island

Część trzecia: Port Appin

Część czwatra: Mull Island

Tekst i foto: Olga Wojciechowska (olgawoj )

 

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PORT OBAN PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PORT OBAN 

 

Zmieniony ( 20.02.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Zamek Craigmillar położony jest bardzo blisko centrum Edynburga, zaledwie trzy mile od Princess Street. Na miejscu odnosi się jednak wrażenie, ze jest się daleko od cywilizacji, gdzieś na półdzikiej szkockiej wsi. Położenie wśród parków i pól dodaje uroku tej, i tak atrakcyjnej, ruinie.

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl