profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Przewodnik arrow Wyprawa na północ II - Kerrera Island
27.07.2017.
Wyprawa na północ II - Kerrera Island Drukuj Email
09.02.2009.

Kerrerathunb.jpgOto część druga podróży po sennych i odrealnionych wyspach i portach północy Szkocji. Oto Kerrera Island wraz z jej pięknymi pejzażami, zamkiem i honesty box:)

Pierwszą część tej wyprawy znajdziesz tutaj: Port Oban

 

Kerrera Island

Kerrera jest dosłownie rzut beretem od Oban. Trzeba przejść piechotą albo podjechać samochodem 3 km na południowy koniec miasta do tzw. ‘Ferry point’ w Gallanach. Ja wybrałam 15-minutowy, orzeźwiający spacer wzdłuż brzegu morza; po drodze popatrzyłam sobie na przycumowane piękne łódki i jachty i pozazdrościłam przez chwilę ich właścicielom…


Na wyspę zabiera nas barka, na której stoi się i podziwia się oddalające się wzgórza Oban. Cała przeprawa zajmuje niecałe 10 min (koszt około 4 funtów w dwie strony). Na barce łącznie za mną było zaledwie 5 osób. Obejście na piechotę wyspy może zająć 7 godzin. Nie należy więc ona do olbrzymów, ale trzeba przeznaczyć sobie przynajmniej jeden cały dzień by ją porządnie zwiedzić. Na barce można kupić krótki przewodnik z zaznaczonymi ruinami zamków i ważnych, historycznych czy po prostu pięknych miejsc.

.

 


 

Na pewno nie można ominąć Gylen Castle. Prowadzi do niego malownicza droga, na której spotyka się kozy i owce. Można wybrać różne dróżki prowadzące do zamku. Ja podążyłam za parą turystów – szłam za nimi bo bałam się że się zgubię, a o kierunki w razie czego mogłabym się zapytać tylko owiec (zagęszczenie ludności na Kerrera Island jest naprawdę niewielkie). Wspięłam się więc za nimi na niewielkie wzgórze. Na jego szczycie widok, który ujrzałam kompletnie mnie sparaliżował. Gylen Castle był prawie u moich stóp - w dole, dramatycznie usytuowany na klifie, pod którym wściekłe fale obijały się o czarno-brązowe skały. Wokół tylko zielono-rudawe wzgórza, morze i wyspy… Magiczna przestrzeń.
Kerrera Island to pole do popisu dla miłośników rowerów. Podczas wycieczek rowerowych wokół wyspy oprócz zachwycających widoków można podziwiać bardzo różnorodne ptactwo morskie a nawet foki.


 

W drodze powrotnej do punktu zbiorczego barki do Gallanach zauważyłam niebieską, cygańską nieco w swym stylu, przyczepkę. Otwarte na oścież drzwi z napisem ‘Kerrera Collectables’ - czyli pamiątki z wyspy jednym słowem. W środku na półeczkach poustawiane były kamyki zebrane i pomalowane ręcznie przez miejscowych. Każdy kamyk był bezcenny (informacje o ich kosztowności znaleźć można było na cenniku wiszącym obok na ścianie). Oprócz nich znajdowały się tam przetwory domowej roboty mieszkańców wyspy: dżemy, galaretki, chutneys.  Najbardziej rozczuliło mnie ‘honesty box’ (skarbonka na pieniądze za pamiątki) – czyli jedyny świadek naszej uczciwości lub jej braku. Bo w przyczepce żywej duszy nie było.


Bardzo lubię nazwę wyspy – Kerrera. Niczym piękna, celtycka dziewczyna z rudym włosem i magicznym spojrzeniem. Bije od niej spokój i zagadkowość. Koniecznie się z nią zapoznajcie.

Gdzie spać: ja wybrałam się tam tylko na jeden dzień, ale jeśli ktoś planuje dłuższy pobyt to na północy wyspy jest Ardetrive Farm Hotel, otwarty cały rok. Ceny: około 10 funtów za lóżko.
Gdzie jeść: Kerrera Bunkhouse and Tea Garden: czynny od maja do października; niestety nie dane było mi skosztować tam herbaty bo w marcu wszystko było zamknięte.

 

1.
Szkocja Beach on Kerrera.JPG
2.
Szkocja Boat Kerrera Island.JPG
3.
Szkocja Curious Kerrera Sheep.JPG
4.
Szkocja Gate on Kerrera.JPG
5.
Szkocja Gylen Castle on Kerrera Island.JPG
6.
Szkocja Honesty Box.JPG
7.
Szkocja House on Kerrera.JPG
8.
Szkocja Inside of the Gylen Castle.JPG
9.
Szkocja Kerrera Apple Jelly.JPG
10.
Szkocja Kerrera Island.JPG
11.
Szkocja Kerrera.JPG
12.
Szkocja Walk to Kerrera ferry point.JPG
13.
Szkocja kerrera island 3.JPG
14.
Szkocja kerrera island1.jpg
15.
Szkocja kerrera island2.JPG
16.
Szkocja walk to Kerra ferry point.JPG
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Część pierwsza: Port Oban 
 
 

Część druga: Kerrera Island

Część trzecia: Port Appin

Część czwatra: Mull Island

Tekst i foto: Olga Wojciechowska (olgawoj)

 

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA KERRERA ISLAND PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA KERRERA ISLAND 

 

Zmieniony ( 06.11.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Arbroath jest niewielkim miasteczkiem portowym. Jednak jak na swój skromny rozmiar ma wielkie znaczenie historyczne. Stało sie to dzięki Deklaracji Z Arborath....

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl