profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Użytecznik arrow Praca arrow Pierwsza Praca
26.07.2017.
Pierwsza Praca Drukuj Email
24.02.2007.

Ofert pracy tutaj.

O pracę warto starać się już w Polsce. Jeszcze w kraju można zarejestrować się w kilku portalach internetowych oraz odpowiednio skonfigurować newsletter – dzięki temu jest szansa nawiązania pierwszych kontaktów jeszcze przed przyjazdem do Szkocji. Dobrym pomysłem jest także skierowanie swoich kroków do polskich agencji pomagających znaleźć pracę za granicą (radzimy jednak zachować ograniczone zaufanie do tego typu instytucji i upewnić się, że jest zarejestrowana i ma ważną licencję). Warto też wiedzieć trochę na temat prawa pracy rządzącego w Szkocji, o czym piszemy poniżej.

Obcokrajowiec pochodzący z krajów, które przystąpiły do Uni Europejskiej w roku 2004 musi zarejestrować się w WRS (Worker Registration Scheme, znane wśród Polaków jako Home Office). Należy tego dokonać do miesiąca po rozpoczęciu pierwszej pracy. Wypełniony formularz (pobierz), załączone dwa zdjęcia paszportowe, paszport/dowód osobisty, opłatę w wysokości 70 funtów (według danych z 2006) należy wysłać na odpowiedni adres. Uwagi, wskazówki, adres znajdują się na końcu wskazanego formularza. Dwanaście miesięcy po zarejestrowaniu się w Home Office otrzymujemy pełne prawa do osiedlania się.

Praca w Szkocji wciąż jest i nie zanosi się na poważne zmiany w tej dziedzinie.
O pracę trzeba powalczyć – odwiedzić jak najwięcej pracodawców i agencji. Warto regularnie odwiedzać także Job Center (odpowiednik polskiego urzędu pracy) gdzie często można znaleźć “coś dla siebie”. Podstawowym narzędziem do szukania pracy powinien być jednak internet – dzięki temu narzędziu mamy dostęp do ofert zarówno z prasy, job center, agencji i portali internetowych.W tym miejscu zamiast zamieszczać listę agencji – proponujemy korzystać z serwisu yell.com (dostawca książek telefonicznych i katalogów branżowych na całym świecie), który ma najaktualniejszą bazę danych. Aktualną bazę agencji w Edynburgu znajdziecie tutaj a w Glasgow tutaj.

Warto pilnować agentów, aby wypełniali swoje obowiązki należycie, niestety często dopiero po wielokrotnych telefonach i upomnieniach zaczynają wykazywać inicjatywę. Zdarza się, że agent odbiera CV i nie wprowadza go do systemu komputerowego, przez co jesteśmy wciąż niewidoczni.

Podczas wizyty w agencji warto poprosić o potwierdzenie rejestracji – taki dokument może być przepustką do zorganizowania konta bankowego czy National Insurence Nuber.

Wraz z pierwszą pracą pojawia się problem podatków w Szkocji. Pojęcia takie jak Tax Code, Tax ref. no., stopa wolna od podatku, zwrot z podatku będą musiały być opanowane. Przykładowo zazwyczaj w pierwszej pracy pracodawca potrąca nam tzw. Emergency tax - dość wysoki podatek (23%). Pieniądze nadpłacone w podatku można odzyskać. Więcej inforamcji o podatkach znajduje się na stronie HM Revenue: http://www.hmrc.gov.uk. O stawkach podatkowych tutaj .

Zmieniony ( 22.08.2008. )
 
« poprzedni artykuł

Polecamy

falkirkWheelss.jpgOkoło 25 mil od Edynburga jadąc trasą M9 na wschód w kierunku Stirling, znajduje się Falkirk Wheel. Jedyny na świecie obrotowy podnośnik dla barek.

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl