profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w
22.07.2017.
Zamek Craigmillar Edynburg Drukuj Email
24.02.2007.

Zamek Craigmillar położony jest bardzo blisko centrum Edynburga, zaledwie trzy mile od Princess Street (MAPA). Na miejscu odnosi sie jednak wrażenie, ze jest się daleko od cywilizacji, gdzieś na półdzikiej szkockiej wsi. Położenie wśród parków i pól dodaje uroku tej, i tak atrakcyjnej, ruinie. Sama budowla osadzona jest częściowo na skałach przypominając odrobinę polskie zamki Szlaku Orlich Gniazd. Urzekający jest również stan w jakim zamek sie zachował. Jest przykładem tzw. angielskiej szkoły konserwacji zabytków, czyli utrwaloną i zabezpieczoną ruiną, wolną od widocznych współczesnych ingerencji. Pozwala to na lepszy odbiór historii zaklętej w murach warowni.

 

Craigmillar Castle jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych budowli warownych w Szkocji. Początki istnienia zamku datuje się na rok 1400 kiedy to prawdopodobnie sir George Preston wybudował wierzę-rdzeń warowni. Wnuk George'a Prestona, William dobudował najbardziej znaczącą część – mury obronne otaczające wierzę tworząc wewnętrzny dziedziniec.

W 1510 r. Simon Preston wzniósł mury zewnętrzne zamykając w nich poza samą twierdzą zewnętrzny dziedziniec oraz wschodnie i zachodnie ogrody.

Zamek został zdobyty przez Anglików w 1544 roku (władcą był wtedy młody Sir Simon Preston).

Program renowacji całości zalożenia (1550 r.) obejmował dobudowę nowych budowli w zachodniej części wewnętrznego dziedzińca celem unowocześnienia części mieszkalnej.

Prawdopodobnie w 1563 oraz 1566 w zamku kwaterowała Mary Królowa Szkotów. W trakcie drugiego jej pobytu na zamku uknuty został spisek “Craigmillar Bond”, efektem którego został zamordowany mąż królowej– Lord Darnley.

W 1660 roku zamek od Prestonów kupuje Sir John Gilmour. Budowla doczekała się kolejnej rozbudowy, tym razem w części zachodniej. Na początku wieku XVIII Gilmour postępując jak większość bogatych Szkotów z tego okresu - zamiast dostosować zamek do nowych wymogów szlachty z Edynburga, opuszcza go. Od tamtego czasu opuszczony i zaniedbany zamek zarósł i uległ częściowej ruinie. Budowę przejął rząd w roku 1946, aktualnie jest w pod opieką Historic Scottland.

Co czyni Craigmillar wyjątkowym to skala w jakim został zachowany. Są linia murów wraz z wieżami, piwnice, skarbce... Zwiedzający może poznawać zamek z zewnątrz, zwiedzając podziemia, sale, komnaty, spacerując po murach i podziwiając widoki z wież (w oddali widać centrum Edynburga, Arthur's Seat).

Wizyta na zamku w Craigmillar staje się wyjątkowa z kilku względów. Poza aspektami historycznymi i architektonicznymi każdy Polak doceni świeże powietrze, zapach przyrody, bliskość zieleni i drzew. Niejednemu z pewnością łezka w oku się zakręci gdy zobaczy z wieży "trzy łaciate i jedną bordo".

PS: średniowieczne toalety są wciąż drożne.

1.
craigmillar zamek a.jpg
2.
craigmillar zamek b.jpg
3.
craigmillar zamek c.JPG
4.
craigmillar zamek cc.jpg
5.
craigmillar zamek craig7.jpg
6.
craigmillar zamek d.jpg
7.
craigmillar zamek e.jpg
8.
craigmillar zamek f.jpg
9.
craigmillar zamek g.jpg
10.
craigmillar zamek h.jpg
11.
craigmillar zamek i.jpg

 

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA

 

 

Zmieniony ( 31.01.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Kilka mil na północ od Peebles znajduje się wioska Eddleston a przy niej renesansowy Barony Castle wraz ze swoimi ogrodami. Z zamkiem tym łączy się niesamowita historia związana ze stacjonującym tu podczas II Wojny Światowej polskim wojskiem. To tutaj powstała Great Polish Map of Scotland wybudowana przez żołnierzy generała Maczka.

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl