profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Wasza Galeria
25.07.2017.
Portobello Drukuj Email
02.03.2007.
Portobello niegdyś samodzielne miasteczko dziś dzielnica Edynburga, znana ze swej plaży i wypoczynkowego charakteru. Wieki trwało zanim miejscowość ta otrzymała status lokalnego kurortu.

Na początku był piasek... (Twierdzi sie, że w XVII w ów piasek nieistniejącego jeszcze Portobello były świadkiem spotkania Oliver Cromwell'a i przywódców Szkockiej Armii Króleweskiej. - ale to juz inna historia...).Tysiące lat później pojawiły sie tu stada bydła, wypasanego przez mnichów z opactwa Holyrood (Św. Krzyża). Była też droga łącząca owo opactwo z nieodległą miejscowością Musselburgh. W XVIII w po obu stronach drogi rozwinęła się niewielka wioska zwana Figgate.

I tu historia wioski zwraca się ku drugiej stronie globu. Tam to dzielni brytyjscy żeglarze ostrzeliwują hiszpański port Puerto Bello w Panamie. Oficerowie w nagrodę za zwycięstwo zostają sowicie nagrodzeni. Po wojnie Hiszpańskiej, około roku 1744, jeden z nich, w miejscu gdzie teraz znajduje sie ratusz miejski, buduje dom nazywając go Puerto Bello Hut. I tak oto powstala egzotycznie brzmiąca nazwa wioski. Pod koniec XVIII w odkryto tu duże złoża gliny, które przyczyniły sie do gwałtownego rozwoju przemysłowego miejscowości. Porto Bello (MAPA) zasłynęło z produkcji cegieł i ceramiki. Do tej pory można podziwiać dwa imponujące piece do wypalania gliny, znajdujące sie kilkadziesiąt metrów od samej plaży. Na przełomie XVIII i XIX wybudowano tu przystań. Równocześnie miasto zaczęło nabierać charakteru wypoczynkowego. Budowano  tu wtedy eleganckie rezydencje (kilka z nich można podziwiać do dziś), otworzono łaźnie, urząd pocztowy (Tower Street) oraz pierwszą kaplicę (Melville Street) . Regularnie zaczął kursować dyliżans do Edynburga. Porto Bello rozkwitało. Równocześnie jednak miejsce to uchodziło za jedno z najniebezpieczniejszych w okolicy. Nie było posterunku policji, co dawało szerokie pole do popisu różnego rodzaju rzezimieszkom. Rozwój miasta osłabł niestety, kiedy to w latach 30-tych XIX wieku zamknięto zakłady ceramiczne, i wśród miejscowej ludności nastąpił wysoki poziom bezrobocia. Jeszcze przez jakiś czas Portobello było głównym kurortem Edynburga, bardzo popularnym w czasach wiktoriańskich. Wtedy znajdowało się tu nawet całkiem eleganckie molo. Nie uratowało to jednak miasta od stale pogłębiającego się upadku. Widać to szczególnie po XX wiecznej architekturze, która kojarzy się raczej z komunistycznymi betonowymi potworkami aniżeli pięknymi, wiktoriańskimi willami. Aktualnie miasteczko, już jako dzielnica Edynburga przeżywa swój renesans, wracając powoli do roli lokalnego kurortu.

Polaka przyzwyczajonego do złotych, szerokich plaż Bałtyku, Portobello urodą swą raczej za serce nie ujmie. Warto jednak wybrać się raz na jakiś czas, chociażby po to, żeby pooddychać świeżym powietrzem i pozbierać muszelki... W jednej z wiktoriańskich willi znajduje się godna dowiedzenia pub-restauracja Dalriada. W dzień można uraczyć się tam morskim i szkockim jedzeniem siedząc w przylegającym do plaży ogrodzie. W piątkowe i sobotnie wieczory można posłuchać tam całkiem niezłej, granej na żywo muzyki (od folkloru po jazz). Nie polecam tylko gorącej czekolady... nawet widok na plażę nie poprawi jej smaku. Przy samej plaży można również skorzystać z basenu, sauny czy fitness klubu znajdujących się w ciekawym wiktoriańskim budynku (MAPA). Zachęcam do skorzystania z oferty pobliskiego take-away'u Cinnamon – serwują tam najlepsze indyjskie jedzenie w mieście.

Zainteresowani architekturą sakralną mogą nacieszyć oko rzadko spotykaną, na tak niewielkim obszarze ilością kościołów. Niewątpliwie nie są to perełki na skalę Europejską, ale jak na Szkocję kilka z nich jest dość wyjątkowych.

Bliskość Portobello pozwala potraktować je chociażby jako miejsce na popołudniową przechadzkę po dniu spędzonym w biurze.

1.
portobello_1.jpg
2.
portobello_2.jpg
3.
portobello_3.jpg
4.
portobello_4.jpg

Jarucha

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA

Zmieniony ( 09.12.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

P1030923ic.jpg Bez wahania można stwierdzić, iż Fort George jest najpotężniejszą i najwspanialszą w Wielkiej Brytanii (jeśli nie Europie) fortyfikacją artyleryjską.
Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl