profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Katalog Biznesu
25.07.2017.
Alloway - dom młodości Roberta Burnsa Drukuj Email
12.07.2009.

Alloway to wioska w której urodził się największy szkocki poeta i bohater narodowy Robert Burns. Jest to miejsce warte odwiedzenia nie tylko dla fanów jego poezji. Oprócz domu, w którym urodził się wieszcz oraz centrum ku jego pamięci, atrakcją są tu również piękne krajobrazy, ogrody, zabytkowa architektura oraz możliwość przyjrzenia się z bliska wiejskiemu życiu w dawnej Szkocji. 

Obszerny artykuł na temat Roberta Burnsa, historii jego życia i twórczości znajdziesz tutaj.

Alloway mieści się w regionie Ayrshire (mapa). Kiedyś było osobną wioską położoną wśród inspirujących poetę Burnsa wiejskich pejzaży. Aktualnie Alloway jest południowym przedmieściem Ayr (miejscowość sąsiadująca z Prestwick, dojazd z Glasgow).

Na pierwszy rzut oka jest to typowa szkocka mieścina, w której główne ‘atrakcje’ jak poczta czy pub znajdują się wzdłuż jednej głównej ulicy. Znajdziemy tu jednak kilka ciekawostek, które zastały zachowane głównie dzięki temu, że łączą się z historią Roberta Burnsa: Zabytkowy kamienny most łukowy z XV wieku Brig o’Doon oraz cmentarz (ponoć nawiedzony) z ruinami prastarego kościółka. Do tego dochodzą położone na rzeką Doon ogrody otaczające pomnik ku czci poety. Całość nazwano Burns National Heritage Park (Burnsowski Park Dziedzictwa Narodowego).

Najważniejszą atrakcją jest dom, Burns Cottage, w którym urodził się Burns. Jest to prosta wiejska chata, kryta strzechą chata, którą wybudował w XVII wieku ojciec poety. We wnętrzu znajdują się meble i wyposażenie charakterystyczne dla okresu. Możemy zobaczyć pokój  i łóżko, w którym urodził się Robert, stół przy którym jego ojciec czytał biblie, izbę, w której rodzina trzymała zwierzęta domowe… (trzeba wiedzieć, że młody Robert Burns, krowa i kury razem mieszkali pod jednym dachem). W jednej z czterech izb można obejrzeć ciekawy film na temat wiejskiego życia w XVIII wieku i historii Burnsa. Razem z samą chatą jest to świetna lekcja obrazująca biedę i warunki w jakich wyrastał największy Szkot w historii narodu, ale także setki tysięcy innych ówczesnych mu wieśniaków.

Jeszcze za życia poety dom stał się piwiarnią. Po jego śmierci był celem odwiedzin wielu Szkotów, którzy marzyli by napić się piwa w miejscu urodzin bohatera. Dopiero w XIX wieku Burns Cottage, po 20 latach prac rekonstrukcyjnych, zostaje przywrócone do oryginalnego stanu.
Obok Burns Cottage znajduję się muzeum w którym zobaczyć można pamiątki związane poetą łącznie z bezcennymi rękopisami jego dzieł.
W Alloway znajduje się również Tam o’Shanter experience, współczesny budek dla turystów z kawiarnią, sklepem z pamiątkami oraz multimedialną prezentacja jednego z najsłynniejszych dzieł Burnsa pt. Tam o’Shanter. I muzeum i Tam o’Shanter experience a wkrótce zostaną zastąpione przez nowoczesne visitors centre, które jest na etapie realizacji projektu.


To właśnie dzięki dziełu Tam o’Shanter zachowały się w Alloway dwie najciekawsze atrakcje. Zabytkowy kamienny most łukowy z XV wieku Brig o’Doon oraz cmentarz (ponoć nawiedzony) z ruinami Alloway Old Kirk. Oba te zabytki grały główne role w dziele Tam o’Shanter i dzięki temu nie zostały zburzone.

Kościół został wybudowany w XVI w na miejscu dużo starszej budowli (nadproże południowego okna zrobiono z płyty nagrobnej z XIII wieku). Ruiny wraz z wrastającym w nie startym drzewem oraz obrośniętym mchem cmentarzem tworzą iście baśniowy pejzaż. Nic dziwnego, że zainspirowały Roberta do napisania swojej mrocznej opowieści.
Najciekawsze jest to, że i most Brig o’Doon i ruiny Old Kirk i cmentarz nie zmieniły się właściwie od czasów Burnsa. Oglądając je widzimy dokładnie to co inspirowało poetę.Ciekawostka: jak na wielu innych szkockich cmentarzach częstym motywem pojawiającym się na nagrobkach, oprócz szkieletów, czaszek i narzędzi pracy, jest klepsydra. Jeśli klepsydra jest ustawiona pionowo, znaczy to, że pochowana tu osoba umarła śmiercią naturalną. Jeśli klepsydra ustawiona jest ukośnie, znaczy to, że śmierć musiała nastąpić w bardziej dramatycznych i z pewnością nie naturalnych okolicznościach.

W Alloway znajduje się również Burns Monument. Jest to klasycystyczna budowla z XIX wieku otoczona precyzyjnie zaprojektowanymi ogrodami. Pierwotnie z pomnikowej wieży (na którą można wejść) widać było wszystkie miejsca związane z Burnsem: Brig o’Doon, Old Kirk i Burns Cottage. Wybudowany później Alloway Parish Church (neogotycki kościół parafialny) oraz inna późniejsza zabudowa zasłoniła Old Kirk i Burns Cottage. Ciągle widok na Brig o’Doon i położone poniżej ogrody jest wart pokonania tych kilkudziesięciu stopni.Alloway jest niewątpliwie ważnym miejscem dla fanów Brunsa i miłośników poezji. Jest również istotne dla każdego, kto chce ‘poczuć i zrozumieć szkockiego ducha i szkocką tradycję’. Poza tym jest to ładna miejscowość spacerowa, która nawet zupełnie nie zainteresowanym poezją i historia zagwarantuję miło spędzony dzień w malowniczych otoczeniu.

 

foto: Jaromir Gąsiorek

tekst: Jaromir Gąsiorek

 

1.
1 robert burns heritage park alloway turystyka (12).JPG
2.
robert burns heritage park alloway turystyka (1).JPG
3.
robert burns heritage park alloway turystyka (10).JPG
4.
robert burns heritage park alloway turystyka (11).JPG
5.
robert burns heritage park alloway turystyka (13).JPG
6.
robert burns heritage park alloway turystyka (15).JPG
7.
robert burns heritage park alloway turystyka (16).JPG
8.
robert burns heritage park alloway turystyka (18).JPG
9.
robert burns heritage park alloway turystyka (19).JPG
10.
robert burns heritage park alloway turystyka (2).JPG
11.
robert burns heritage park alloway turystyka (5).JPG
12.
robert burns heritage park alloway turystyka (7).JPG
13.
robert burns heritage park alloway turystyka (8).JPG
14.
robert burns heritage park alloway turystyka (9).JPG
15.
robert burns heritage park alloway turystyka.JPG
16.
z robert burns heritage park alloway turystyka (4).JPG

MIEJSCE URODZENIA ROBERT BURNS ALLOWAY SZKOCJA PRZEWODNIK TURYSTYCZNY  ROBERT BURNS ALLOWAY

Zmieniony ( 21.11.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Na początku był piasek... (Twierdzi sie, że w XVII ów  piasek nieistniejącego jeszcze Portobello były świadkiem spotkania Oliver Cromwell'a i przywódców Szkockiej Armii Króleweskiej. - ale to juz inna historia...).

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl