profil poczta Grupy, Społeczność forum galeria users blogi

informacje-green

leasure-brown

tips-blue

Znajdujesz się w Start arrow Przewodnik arrow Arborath
24.07.2017.
Arborath Drukuj Email
25.07.2009.

 

Arbroath (w języku szkockim OBAIR BHROTHAIG) znane również jako ABERBRATHOCK  to największa miejscowość w położonym  na północ od Dundee rejonie Angus. Założone zostało przez Piktów (których historia sięga 3500 lat wstecz). (mapa)

Arbroath jest niewielkim miasteczkiem portowym. Jednak jak na swój skromny rozmiar ma wielkie znaczenie historyczne. Stało sie to dzięki Deklaracji Z Arborath. Znajduje się tu również zaskakująco dużo atrakcji turystycznych:  średniowieczne, zrójnowane opactwo, klify z czerwonego piaskowca, Museum of Carved Stones, port i przepyszne Arbroath Smokie.


Zwiedzanie Arbroath miasta zaczęliśmy od ruin średniowiecznego opactwa - Arbroath Abeby. Jest to imponująca pozostałość po ogromnym gotyckim zespole budynków sakralnych, których skala, jak na Szkocję jest imponująca. Z ruinami sąsiaduje nowoczesne Visitors Centre z tarasem widokowym umożliwiającym podziwianie ruin w pełnej okazałości.

 

Arbroath Abbey w 1178 Wilhelm I Lew ufundował dla grupy benedyktynów z Elso. Opactwo konsekrowane było w roku 1197  poświęcone zamordowanemu w 1170 a kanonizowanemu w 1173 Tomaszowi Becketowi arcybiskupowi Canterbury. To tutaj podpisano historyczną deklarację, która miała ostatecznie uniezależnić Szkocję od panowania Anglii. A w 1320, w Kaplicy w Abbey wodzowie klanów szkockich ( zgodnie z Deklaracją z Arbroath) ślubowali posłuszeństwo Robertowi d Bruce jako ich nowemu królowi. Datę tę uznaje się za początek szkockiej demokracji, a deklaracja stanowi wyraz kształtowania się poczucia tożsamości narodowej Szkotów. Każdego roku w rocznicę jej podpisania ludność Arbroath odgrywają barwne widowisko by upamiętnić tamte doniosłe wydarzenie.

 
Dlatego, Czcigodny Ojcze i Panie, prosimy Waszą Świątobliwość, zanosząc nasze najgorętsze modlitwy z duszą na klęczkach, żebyście w waszej szczerości i dobroci zechcieli rozważyć to wszystko: od chwili, gdy przyszedł Ten, którego Wikariuszem jesteście na ziemi, nie istnieje żadna różnica w znaczeniu ani godności między Żydem i Grekiem, Szkotem czy Anglikiem, i spojrzeli oczyma ojca na cierpienia i ucisk zadawane przez Anglików nam i Kościołowi Bożemu - napisali Szkoci w Deklaracji.
Szkocja otrzymała od Kościoła prawo do egzystencji jako państwo, ponieważ prawo do rządzenia pochodzi od Boga i wypływa z działań władcy zgodnych z Bożym prawem. Ta więź utrzymała się aż do 1746 r., do bitwy pod Culloden, ostatniej - przegranej - batalii o wolność Szkocji.Do Arbroath wybrać się trzeba żeby zobaczyć również czerwone klify znajdujące się niedaleko miasta. Na spacer tym niezwykłym wybrzeżem warto poświęcić przynajmniej kilka godzin. Liczne jaskinie w czerwonym piaskowcu robią ogromne wrażenie. Po drodze  w kierunku klifów znajduję się wielki trawiasty teren używany przez fanów latawców i kite'ów. Idealny do jazdy na kite'cie z wózkiem.

Będąc w Arbroath obowiązkowo trzeba również zasmakować miejscowego specjału - wędzonej ryby zwanej Arbroath Smokie (łupacz). Jest to zarejestrowany produkt regionalny. W tylnych uliczkach portu można bez problemu znaleźć wędzarnie, przyjrzeć się procesowi wędzenia i przy jeszcze ciepłym Arbroath Smokie pogawedzić o rybach.

Najlepiej dojechać do Arbroath pociągiem(obejdzie się bez zbędnych przesiadek) polecam wejść na poniższą strone.
Cena biletu to ok. 24 funtów

 

Więcej o Piktach:

Piktowie było to plemię utrzymujące się z łowiectwa, połowu ryb. 'Picti' (z łac. ' pomalowani ludzie ' - opisani tak dwa tysiące lat temu przez Rzymskich najeźdźców ). Pochodzą właśnie z terenów Angus. Oprócz tego, że Piktowie byli wojownikami, dbali również o rozwój swojej kultury. W wolnych chwilach zajmowali się rzeźbą w kamieniu, tworzeniem prostej muzyki i biżuterii. Ich rzeźby w kamieniu możemy podziwiać do dziś. Znajdziemy je w miejscach gdzie kiedyś zamieszkiwali i czcili swoich bogów, właśnie w Angus. Również w st Vigeans Museum of Carved Stones, które leży zaledwie mile na północ od Arbroath
(To właśnie Piktowie byli inspiracja dla hollywoodzkich twórców filmu ‘Braveheart’. W swej oszałamiającej ignorancji i braku szacunku do historii pomylili tysiąclecia, każąc Williamowi Wallace’owi i jemu ówczesnym nosić po piktyjsku pomalowane twarze. przyp. red)
Zapoznanie się z historia tego plemienia, poprzez interaktywne pokazy, poznanie ich muzyki i rysunków, umożliwia nowoczesny ośrodek wiedzy 'Pictavia' w Haughmuir (http://www.pictavia.org.uk/). 

tekst: Sylwia

foto: Jaromir Gąsiorek

pitysjkie symbole: www.aberdeenshire.gov.uk

 

1.
Arborath przewodnik on line 1
2.
Arborath przewodnik on line 2
3.
Arborath przewodnik on line 3
4.
Arborath przewodnik on line 4
5.
Arborath przewodnik on line 5
6.
Arborath przewodnik on line 6
7.
Arborath przewodnik on line 7
8.
Arborath przewodnik on line 8
9.
Arborath przewodnik on line 9
10.
Arborath przewodnik on line 10
11.
Arborath przewodnik on line 11
12.
Arborath przewodnik on line 12
13.
Arborath przewodnik on line 13
14.
Arborath przewodnik on line 14
15.
Arborath przewodnik on line 15
16.
Arborath przewodnik on line 16
17.
Arborath przewodnik on line 17
18.
Arborath przewodnik on line 18
19.
Arborath przewodnik on line 19
20.
Arborath przewodnik on line 20
21.
Arborath przewodnik on line 21
22.
Arborath przewodnik on line 22
23.
Arborath przewodnik on line 23
24.
Arborath przewodnik on line 24
25.
Arborath przewodnik on line 25
26.
Arborath przewodnik on line 26
27.
Arborath przewodnik on line 27
28.
Arborath przewodnik on line 28

 

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA ARBORATH OPACTWO DEKLARACJA KLIFY PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SZKOCJA
 

Zmieniony ( 26.06.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Polecamy

Na początku był piasek... (Twierdzi sie, że w XVII ów  piasek nieistniejącego jeszcze Portobello były świadkiem spotkania Oliver Cromwell'a i przywódców Szkockiej Armii Króleweskiej. - ale to juz inna historia...).

Czytaj całość…
 

Partnerzy

 festiwalsmalllogo.jpg  

 

Wyszukiwarka ofert pracy  

 

 

Kontakt

Skype: r.gasiorek
Mail: office@edinburgh.com.pl
Tel.: +44 7927193152


www.Edinburgh.com.pl